Zamek Trosky, atrakcje turystyczne, Czechy

Główna  /  Bez kategorii  /  Obecna strona
×Szczegóły

hrad-trosky.eu
512 63 Rovensko pod Troskami, Czechy
Wyznacz trasę →

Ruiny zamku Trosky to chyba najbardziej charakterystyczny punkt krajobrazy Czeskiego Raju, a na pewno jeden z najbardziej imponujących.

Nieznana jest dokładnie historii azamku. Ze skąpych źródeł dowiadujemy się, że warownia została zbudowana pod koniec XIV w. (ok. 1380 r.) przez Ceneka z Vartemberka.

Części obronne zamku (dwie wieże) znajdują się na dwóch potężnych bazaltowych skałach. Ze względu na swój wygląd zwane są Panną i Babą. Pod Panną znajdowała się część reprezentacyjna – pałac właścicieli (jego pozostałości zachowały się do dzisiaj). Wieże były połączone na północnej i południowej stronie murem obronnym z chodnikiem (15 m wysokości i 2 m grubości). Do zamku wchodzono bramami, które zachowały się mniej więcej w stanie nienaruszonym.

W 1925 r. prawa do warowni przejęło państwo Czechosłowackie. Dziś nadal znajduje się pod zarządem władz lokalnych, które od 1999 r. prowadzą rekonstrukcje budowli. Powstały m.in. schody prowadzące na Babę.

Nazwa Trosky wzięła się od nazwy wzniesienia na którym stanął zamek.

Jego dwie wieże widoczne są z daleka i przyciągają turystów zwiedzających Czeski Raj. Warto się wybrać i zobaczyć z bliska Pannę i Babę. Polecam.

Zwiedzanie: Zamek można zwiedzać w sezonie w godzinach 9.00 – 17.30. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 60 Kc. Samochód można zostawić bezpłatnie na parkingu z którego wiedzie szlak do zamku.

Dojazd: Z drogi Turnov – Jicin skręcamy w miejscowości Ujezd na Sobotę (Mladejov), a następnie w prawo na Troskovice. Dwie charakterystyczne wieże widać z wielu kilometrów. Są drogowskazy na zamek.

Zobacz także:

Czeski Raj – atrakcje dla turystów • Zamek Kost • Zamek Hruba Skala • Hruba Skala – szlak turystyczny

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź