Zamek królewski w Piotrkowie Trybunalskim

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

muzeumpiotrkow.pl
Plac Zamkowy 4, 97-300 Piotrków Trybunalski
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Muzeum można zwiedzać we wtoreki i piątki w godz. 10ºº – 17ºº, środy, czwartki, niedziele 10ºº – 15ºº oraz soboty  10ºº – 16ºº. Bilet wstępu kosztuje 3 zł.

Dojazd: Do Centrum najlepiej wjechać ulicą Wojska Polskiego. Mijamy Stare Miasto i za ok. 200 m skręcamy w prawo w Plac Zamkowy. Tutaj możemy zostawić samochód za darmo.

Piotrków Trybunalski to dawne miasto królewskie. Nazwa „Trybunalski” została dodana po II Wojnie Światowej dla upamiętnienia początków parlamentaryzmu polskiego. Dziś Stare Miasto powoli odzyskuje swój blask i wyjątkowy klimat. Tuż obok znajduje się Zamek królewski.

Mieszkalna wieża w kształcie zamku powstała za rzeką Strawą, na kopcu, na wschodnim przedmieściu Piotrkowa Trybunalskiego, zwanego Wielką Wsią. Zamek stanowił rezydencję ostatnich Jagiellonów, w czasie gdy w Piotrkowie odbywały się sejmy. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza ona powojennej odbudowie. Zamek został wzniesiony przez Zygmunta Starego najprawdopodobniej na początku XVI w. Po śmierci króla w zamku odbywały się już tylko sejmy, a z czasem stał się on siedzibą urzędu grodzkiego. Jak w większość zamków w Polsce uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego w 1657 r. Odbudowany później stopniowo tracił jednak swe znaczenie. Wieża charakteryzuje się zachowaniem równowagi między funkcją mieszkalną a reprezentacyjną. Właściwie nie posiada cech obronnych.

Dziś mieści się tu Muzeum Okręgowe. Po dawnym Zamku królewskim w Piotrkowie Trybunalskim pozostała kwadratowa wieża mieszkalna. Odnotowuję więc ją z czysto kronikarskiego obowiązku, a także na wypadek gdyby jednak ktoś chciał także ją zobaczyć. Lepiej już udać się na spacer po Starym Mieście i odnaleźć budynek „grający” bank w kultowej komedii „Vabank”.

Zobacz także:

Zamek Byki

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź