Zamek Kost, Czechy, Czeski Raj, zamki, atrakcje turystyczne

Główna  /  Europa  /  Czechy  /  Obecna strona
×Szczegóły

kinskycastles.com
507 45 Mladějov v Čechách
Wyznacz trasę →

Zamek Kost położony w północnych Czechach, to jedna z największych twierdz gotyckich w pobliżu granicy polskiej. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Czeskim Raju.

Warownia znajduje się na piaskowej skale wznoszącej się na wysokości 274 m n.p.m. Wzniesiono ją z szarych kamiennych ciosów.

Zamek powstał na przełomie XIV i XV w. wybudowany przez Benesa z rodu Vartenberg. W XVI w., gdy popadł w ruinę przejął go Albrecht z rodu Waldstejnów i przebudował. W 1948 r. jak większość takich obiektów został znacjonalizowany. W 1993 r. wrócił we władanie swoich ostatnich właścicieli czyli rodu Borgo Netolickich.

Dominującą częścią jest tzw. Biała Wieża. Jej podstawę tworzy nieregularny czworokąt, co pozwala z jednego miejsca dostrzec jednocześnie wszystkie jego cztery rogi. Najstarszą częścią zamku jest Stary Pałac oraz Czerwona Wieża, w której znajduje się zamkowa kaplica.

Zwiedzanie trwa około 50 minut i obejmuje m.in. Czarną Kuchnię, Lochy czy Pałac Urzędników.

Jest to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich zamków czeskich. Minusem jest to, że w sezonie oblegany jest przez rzesze turystów. Grupy są liczne i pozostaje nam co najwyżej uśmiechać się słysząc przewodnika mówiącego po czesku. Polecam szczególnie.

Zwiedzanie: W sezonie zamek otwarty jest codziennie od 9.00 do 17.00. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, a bilet kosztuje od 120 Kc/os (w zależności od wybranej trasy zwiedzania). Wejścia są co pół godziny – chyba, że szybciej zbierze się kolejna grupa.

Dojazd: Z Jicina należy kierować się na Mlade Bolslav. W miejscowości Sobota (można się do niej dostać od strony Turnova skręcając w Ujzed na Mladejov i dalej na Sobotę) skręcić na Libosovice. Już za miasteczkiem, gdy droga skręca w prawo właśnie na Libosovice, należy pojechać prosto. Droga doprowadzi nas pod zamek. Parking pod zamkiem bezpłatny, ale w sezonie trudno zaparkować.

Zobacz także:

Czeski Raj • Trosky hrad • Zamek Hruba Skala • Hruba Skala – szlak turystyczny

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź