Zamek Byki niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Zamku nie można zwiedzać. Samochód bez problemów zostawimy przy drodze. Nikt nas nie ścigał gdy weszliśmy na teren Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dojazd: Z dawnej drogi Łódź – Piotrków jadąc od strony Łodzi musimy skręcić w drugą ulicę w prawo, zaraz za skrzyżowaniem z drogą krajową nr 8 (tzw. gierkówka). Ulica Kasztelańska zaprowadzi nas pod sam zamek (ok. 500 m).

Piotrków Trybunalski znany jest jako dawna siedziba sądów królewskich. Dziś odrestaurowuje się tutaj Starówkę, można bez problemów odnaleźć także dawny zamek królewski – a właściwie jedną wieżę, która z niego została. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w dawnej wsi Byki, dziś przyłączonej do Piotrkowa, znajduje się renesansowy zamek.

W XV lub XVI w. właściciele wsi – Bykowscy – wznieśli obronny zamek gotycki z czterema wieżami, który został około 1604 r. przebudowany na późnorenesansowy pałac.

Pod władzą następnych właścicieli – Wężyków – zamek mocno podupadł i dopiero nowi rządcy, Jeziorańscy, zaczęli jego odbudowę. Zawieruchy wojenne I poł. XX w. doprowadziły ponownie zamek do ruiny.

Dziś w budynku mieści się Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Zamek został wzniesiony na planie długiego prostokąta. Budowla jest jednopiętrowa. W środkowej części mieści się brama przejazdowa, nazywana niekiedy wieżą. Do obu stron przylegają baszty. Ta z lewej – kwadratowa – była najprawdopodobniej dawniej kaplicą zamkową. Ta z prawej stanowi relikt dawnego późnogotyckiego zamku obronnego.

W niektórych pomieszczeniach zachowały się sklepienia kolebkowe i stropy drewniane ze starymi belkami. Na zewnątrz przykuwają uwagę obramowania okien prostokątnych zwieńczone fryzem i gzymsem z fragmentami łacińskich napisów. W elewacji zachodniej godny uwagi jest portal po prawej stronie wysuniętej bramy przejazdowej.

Zobacz także:

Zamek królewski w Piotrkowie Trybunalskim

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź