Wenecja – zamek Krwawego Diabła

Główna  /  Polska  /  wielkopolskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

muzeumznin.pl
Wenecja k. Żnina 88-400 Wenecja
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Zamek oraz wystawę machin oblężniczych można zwiedzać codziennie w godz. 9-18. Wstęp na teren podzamcza za okazaniem biletu. Kupuje się go w kasie Muzeum Kolei Wąskotorowej w cenie 10 zł normalny i 8 zł ulgowy. Ten sam bilet upoważnia do zwiedzenia skansenu kolei.

Dojazd: Ze Żnina – za Dworcem kolejowym, na rondzie skręcić w drugą w prawo (ul. Gnieźnieńska). Droga doprowadzi nas do miejscowości Wenecja, którą mijamy i ok. 1,5 km później skręcamy w prawo. Wąska droga doprowadzi nas do zamku i muzeum kolejki wąskotorowej, które znajdują się pomiędzy dwoma jeziorami: Weneckim i Skrzynki.

Zamek w Wenecji, niedaleko Biskupina, jak każdy szanująca się budowla tego typu ma swoją bujną i niestety mroczną przeszłość.

Zamek zbudowany został w latach 80. XIV w. dla sędziego kaliskiego Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem. W 1420 r. wnuk sędziego odstąpił zamek archidiecezji gnieźnieńskiej, która została wówczas rozbudowana. Zmodernizowany zamek służył jako ochrona Gniezna od strony granic z Państwem Krzyżackim. Gdy już zagrożenie ze strony Krzyżaków minęło, kosztowny w utrzymaniu zamek zburzono, a budulec wykorzystano na rozbudowę należącego wówczas do prymasa, Żnina.

Zamek powstał na planie kwadratu o długości 33 m. Był otoczony ceglanym murem wzniesionym na kamiennych fundamentach. Wjazd na dziedziniec prowadził drewnianą kładką i mostem zwodzonym od strony południowej (jez. Biskupińskiego).

Do dziś zachowały się fragmenty murów i dziedziniec. Został zabezpieczony jako tzw. trwała ruina. Obecnie dodatkową atrakcję stanowią pokazywane tutaj machiny oblężnicze.

Jak już będziecie w drodze do Biskupina warto zajrzeć tu zajrzeć. Zamek i muzeum kolejki wąskotorowej powinno spodobać się zwłaszcza dzieciom.

Zobacz także:

Biskupin • Muzeum kolejki wąskotorowej w Wenecji

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź