Wenecja – kolejka wąskotorowa

Główna  /  Polska  /  wielkopolskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

muzeumznin.pl
Wenecja k. Żnina 88-400 Wenecja
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Zamek oraz wystawę machin oblężniczych można zwiedzać codziennie w godz. 9-18. Wstęp na teren podzamcza za okazaniem biletu. Kupuje się go w kasie Muzeum Kolei Wąskotorowej w cenie 10 zł normalny i 8 zł ulgowy. Ten sam bilet upoważnia do zwiedzenia skansenu kolei.

Dojazd: Ze Żnina – za Dworcem kolejowym, na rondzie skręcić w drugą w prawo (ul. Gnieźnieńska). Droga doprowadzi nas do miejscowości Wenecja, którą mijamy i ok. 1,5 km później skręcamy w prawo. Wąska droga doprowadzi nas do zamku i muzeum kolejki wąskotorowej, które znajdują się pomiędzy dwoma jeziorami: Weneckim i Skrzynki.

Weneckie muzeum jest największym w Europie skansenem kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zostało otwarte w 1972 r. 

Na jego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe, drezyny, pługi odśnieżne, narzędzia i urządzenia techniczne. Między innymi znajduje się tu 17 zabytkowych parowozów.

Najstarszy pochodzi z 1899 r., a kilka następnych z okresu I wojny światowej. Na miejscu znajduje się także niezbędna infrastruktura kolejowa czyli: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.

Polska Wenecja nie ma nic wspólnego z tą włoską, ale atrakcji nie zabraknie. Przejażdżka kolejką wąskotorową do Biskupina, czy samo zwiedzanie skansenu jest wielką frajdą dla dzieci, a może i okaże się dobrą zabawą dla dorosłych. To już musicie sprawdzić sami. Dodatkową atrakcję stanowią ruiny zamku Krwawego Diabła znajdujące się tuż przy Muzeum.

Zobacz także:

Biskupin • Wenecja – zamek

 

 

 

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź