Warszawa – zamek Królewski

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Po wschodniej stronie placu Zamkowego stoi odbudowany niemal od zera po wojenny zniszczeniach Zamek Królewski.

Wzniesiony jako gotycka siedziba książąt mazowieckich na przełomie XIII i XIV w. został rozbudowany w stylu renesansowym za czasów Zygmunta Augusta. Kolejne wielkie zmiany przeszedł, gdy Warszawa stała się stolicą Polski.

Po pożarze w 1797 r. z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, przystąpiono do kolejnej przebudowy. Urządzono wówczas w skrzydle wschodnim m.in. reprezentacyjną Salę Wielką Asamblową.

To na Zamku Królewskim w Warszawie w 1794 r. obradował sejm Rzeczypospolitej i to tu w Sali Senatorskiej uchwalono Konstytucję 3 maja.

W okresie międzywojennym był siedzibą prezydenta RP. W 1939 r. został podczas bombardowań uszkodzony, zaś po upadku Powstania Warszawskiego w 1945 r. został przez hitlerowskich saperów całkowicie wysadzony. Ostateczną jego odbudowę ukończono dopiero w 1984 r.

Do wyboru mamy kilka tras zwiedzania po pieczołowicie odbudowanych, ale wciąż nieco pustawych salach królewskich. Jedną w większych atrakcji stanowi sala Canaletta, gdzie znajduje się ponad 20 obrazów odtwarzających niemal jak na fotografii XVIII-wieczną Warszawę.

Najbardziej olśni Was jednak zapewne Sala Balowa, z największym w Polsce plafonem o tematyce mitologicznej. W jednej z kolejnych sal, zobaczymy także obrazy Jana Matejki, ze słynnym dziełem „Konstytucja 3 maja” na czele.

Źródła: L.Kajzer i inni, Leksykon zamków polskich, Warszawa 2003, s.526-531 oraz informacje dla turystów.

+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź