Toruń – zwiedzanie miasta, atrakcje turystyczne

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Toruń miasto trzystu zabytków, pierników, astronomii i Mikołaja Kopernika. Wpisany w 1997 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym wiedzą wszyscy. Czym zamierzam więc Was zaskoczyć w niniejszym opisie atrakcji turystycznych Torunia ? Otóż niczym nowym. Zwiedzanie Torunia to czysta przyjemność. Ale przecież za tymi starymi murami, w małej uliczce niedaleko Rynku, każdy może odkryć swój Toruń. Do tego zachęcam.

Zwiedzanie Torunia proponuje rozpocząć od punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Rozpościera się stąd cudowna panorama miasta. Przy dobrej pogodzie mury miejskie odbijają się w spokojnej tafli Wisły. Jest to idealne miejsce na dobry początek udanego dnia w Toruniu.

Panorama Torunia - widok z mostu

Panorama Torunia – widok z mostu

Miłośnicy ruin mogą wybrać się jeszcze do zamku Dybowskiego. Strzegł on w XV w. polskiego brzegu Wisły (na drugim rezydowali Krzyżacy – odrobina historii, przepraszam). Dziś pozostał po nim czworobok ceglany obrośnięty mocno chaszczami.

By rozpocząć właściwe zwiedzanie miasta musimy się dostać na drugi brzeg. Można skorzystać z przeprawy promowej (mała motorówka Katarzynka przeprawi nas za 4 zł) lub przespacerować się starym mostem. Niestety piesi nie mają tu łatwego życia. Jest dosyć wąsko i mnóstwo tu rowerzystów, którzy chyba zapominają, że jeździ się po ulicy, a nie po chodniku. Dlatego spacer zwłaszcza z dzieckiem jest mocno kłopotliwy.

Pięknie świecące słońce w pierwszy wrześniowy weekend skłoniło nas do dłuższego pobytu na bulwarach wiślanych. Można się tutaj wygrzać na betonowych stopniach, posiedzieć na jednej z barek przycumowanych do brzegu przy zimny trunku lub wypłynąć w rejs po Wiśle. Do wyboru mamy wspomnianą już Katarzynkę lub zdecydowanie większą Wandę. Niezależnie od opcji którą się wybierze, sam rejs nie wciska w fotel (pływa się od mostu kolejowego do starego mostu  na wysokości ruin zamku Dybowskiego). Miłośnicy pięknych widoków będą mieli za to, co wspominać. Niewątpliwie każdy fotograf doceni wykonanie ujęcia ze środka rzeki.

Panorama Torunia z rejsu po Wiśle

Panorama Torunia z rejsu po Wiśle

Głodni – nie tylko dalszych wrażeń – przekraczamy wreszcie stare mury miejskie. Ulica Łazienna prowadzi nas w stronę Ratusza. Wejście na wieżę widokową uważam za punkt obowiązkowy zwiedzania Torunia. Widok z niej docenią wszyscy. Fotografów zainspirują zapewne czerwone dachy kamienic Starego Miasta. Proponuję dobrze rozejrzeć się wokół, bowiem wieża ratuszowa jest świetnym miejscem do zaplanowania dalszych etapów zwiedzania. Na pierwszy plan niewątpliwie wysuwają się górujące nad kamienicami toruńskie kościoły. Z wieży widać także najlepiej wspaniały Dwór Artusa przy Rynku.

Ratusz Starego Miasta

Ratusz Starego Miasta

Widok na Toruń z wieży Ratusza

Widok na Toruń z wieży Ratusza

Po zejściu z wieży i przejściu przez dziedziniec Ratusza na którym akurat odbywały się imprezy związane ze świętem piernika, odwiedziliśmy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Franciszkanie wznieśli go w II poł. XIV w. na ruinach wcześniejszego kościoła i przylegającego do nich klasztoru. Wewnątrz znajdują się cenne gotyckie malowidła, późnogotyckie, dębowe stalle, barokowe mauzoleum królewny Anny Wazówny czy rokokowy ołtarz główny. Moją fotograficzną uwagę przykuł  przylegający do murów obwodowych krużganek.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ulica Piekary doprowadziła nas do ulicy Kopernika, gdzie jedna z pierwszych kamienic to … Dom Mikołaja Kopernika. A właściwie jeden z domów bogatej rodziny kupieckiej. Pewne jest jedno – Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu. Nie wiadomo jednak dokładnie gdzie zamieszkiwał. Ponieważ w bardziej reprezentacyjnej kamienicy znajdującej się przy Rynku Staromiejskim niewiele już dziś zostało po czasach kiedy mieszkała tam rodzina Kopernika, dlatego muzeum słynnego Polaka utworzono właśnie w drugiej z kamienic.

Kolejny etap zwiedzania miasta pierników to chyba najbardziej znany ze staromiejskich świątyń – kościół świętych Janów. A właściwie, Bazylika katedralna pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. To dawna gotycka fara, gdzie w okresie średniowiecza wybierano władze miejskie i chowano patrycjuszy.

W kościele pochowane jest serca króla Jana Olbrachta, znajdują się także pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem – chrzcielnica, epitafium jemu poświęcone i XVIII-wieczny pomnik. Na wieży kościoła znajduje się drugi co do wielkości średniowieczny dzwon w Polsce, Tuba Dei, odlany w 1500 r.

To właśnie ta świątynia, patrząc na panoramę miasta zza Wisły, wysuwa się na plan pierwszy pośród wszystkich zabytków Torunia.

Wracając ulicą Łazienną na ulicę Szeroką, pełniącą dziś rolę głównej promenady turystycznej miasta, dochodzimy do Rynku Nowomiejskiego. Nie jest on już tak oblegany przez rzeszę turystów jak ten Stary, więc możemy złapać nieco oddechu i zaznać więcej spokoju.

W jego centralnym punkcie znajduje się Ratusz, który po połączeniu Starego Miasta z Nowym (1454 r.)  pełnił funkcje pomocnicze, a następnie został przeznaczony na świątynię luterańską (1668 r.). We wschodniej pierzei Rynku znajduje się Kościół św. Jakuba (budowany od 1309 r. do XV w.).

Kościół św Jakuba

Kościół św Jakuba

Bogactwo detalu architektonicznego, charakterystyczna bryła, układ przestrzenny sprawiły , że dziś należy on do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój: malowidła ścienne z XIV-XV w., XIV wieczny krucyfiks mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV w., figura Matki Boskiej z początku XVI w., a także gotyckie obrazy m.in. Pasja Toruńska. Wyróżniają się także ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami i manierystyczna chrzcielnica.

Wychodząc z Rynku Nowomiejskiego ulicą Slusarską lub Browarną dotrzemy do ruin zamku krzyżackiego. Był to najwcześniejszy zamek na ziemi chełmińskiej, wzniesiony nietypowo, bo na planie podkowy (późniejsze, klasyczne zamki krzyżackie były budowane na planie regularnego czworoboku). Zamek został zdobyty przez mieszczan toruńskich w 1454 r. i zniszczony. To wydarzenie zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (tzw. gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się:  dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą). Zwiedzanie ruin kosztuje 8 zł i to trochę za dużo jak za możliwość obejrzenia kilku starych cegieł. Można za to (o czym pisze strona internetowa) zorganizować sobie w tym miejscu przyjęcie urodzinowe…

Przy ulicy Pod Krzywą Wieżą, tuż przy starych murach wznosi się budowla będąca osobliwością Torunia. Powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Nie jest także znana dokładna data kiedy zaczęła się przechylać. Dziś odchylenie od pionu wynosi 1,40 m.

Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża w Toruniu

Wychodząc ponownie nad bulwary wiślane zataczamy koło przy naszym zwiedzaniu. Dzień był bardzo intensywny i męczący, ale na pewno ciekawy. Miłośnicy dobrej kuchni powinni zajrzeć do pierogarni na ul. Łaziennej. W weekendy i przy dobrej pogodzie lokal jest obłożony gośćmi, więc koniecznie zróbcie rezerwację. Ewentualnie polecam pizzerię K-2 na ul. Podmurnej. Serwują nie tylko pyszną pizzę, ale i inne dania. Ponieważ znajduje się ona dalej od centrum, więc jest także większa szansa na wolny stolik.

Uwielbiam Toruń i będę tu na pewno często wracał. Polecam.

Zachód słońca w Toruniu

Zachód słońca w Toruniu

Zwiedzanie:  Wstęp na wieżę Ratusza na Starym Rynku to koszt 11 zł dla osoby dorosłej (dzieci do lat 5 wchodzą bezpłatnie). Wieża otwarta jest od 10 do 20. Wejście z małym dzieckiem jest dosyć trudne ze względu na wąskie i strome schody.

Ratusz można zwiedzać codziennie w godz. 10-18. Wstęp kosztuje 11 zł (bilet normalny).

Dom Kopernika można zwiedzać codziennie w godz. 10-18 (w środy wstęp bezpłatny). Koszt 11 zł.

Bilet wstępu do ruin zamku krzyżackiego kosztuje 8 zł. Czynny jest codziennie od 10 do 18.

Rejsy po Wiśle:

– mała motorówka Katarzynka oferuje 20-minutowy rejs w cenie 8 zł od osoby (dzieci do 5 roku życia bezpłatnie). Przeprawa na drugą stronę Wisły to koszt 4 zł w jedną stronę. Miła rodzinna atmosfera, turyści częstowani są słodyczami.

– duży statek Wanda oferuje 40-minutowy rejs w cenie 15 zł od osoby dorosłej.

By dostać się do miejsca z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta należy wjechać do Torunia dawną trasa nr 1 obok dworca kolejowego. Przy drodze znajdują się znaki gdzie skręcić. Uwaga – na wrzesień 2014 r. droga ta jest zamknięta. Żółte znaki kierują na most z którego można zejść zmontowanym z metalowych stelaży zejściem. Schody są wąskie, strome, a od patrzenia w dół kręci się w głowie. Na dodatek jest zdecydowanie za dużo miejsca pomiędzy barierkami. Zdecydowanie za dużo gdy jesteśmy z małym dzieckiem, dlatego odradzam zejście.

Dojazd: Samochód najlepiej zostawić na Bulwarze Filadelfijskim lub w okolicach Starego Miasta. Parkowanie jest płatne od poniedziałku do piątku. Godzina kosztuje 3 zł (1/2 h – 1,20 zł). Można jednak spróbować zaparkować już za strefą płatnego parkowania (na przykład niedaleko hotelu Ibis), ale czeka nas za to nieco dłuższy spacer.

Zobacz także:

Chełmno

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź