Szczeliniec Wielki, atrakcje turystyczne Gór Stołowych

Główna  /  Polska  /  dolnośląskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

naszczelincu.pl
Karłów 9 57-350 Kudowa Zdrój
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Bilet wstępu na Szczeliniec Wielki kosztuje 7 zł (ulgowy 3 zł).

Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Jest także jedną z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Gór Stołowych.

Najłatwiejsza droga na Szczeliniec prowadzi ze wsi Karłów – 12 km od Kudowy Zdroju. Na szczyt można dostać się drogą zbudowaną z 682 kamiennych stopni (ok.30 min). Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów (Małpa, Tron Karkonosza).

Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami.

Najbardziej znane przejście na górze to: Piekiełko. Jest to jedno z tych niezapomnianych miejsc, które robią największe wrażenie. 20-metrowa przepaść między skalnymi płytami robi wrażenie. Aby zejść na dno i wejść później na górę należy przecisnąć się wąskimi przejściami. Na samym dole jest stała temperatura ok. 10 stopni C, więc należy mieć ze sobą coś cieplejszego.

Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut. Widok ze szczytu – bezcenny. Góry Stołowe nie należą do najwyższych, ale zdecydowanie do moich ulubionych. Królują one różnorodnością atrakcji, które czekają tu na turystę. Szczeliniec należy do punktów obowiązkowych. W sezonie jest tutaj niestety bardzo tłoczno.

Zobacz także:

Góry Stołowe – przewodnik turystycznyBłędne Skały • Skalne Miasto w Czechach

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź