Świny zamek

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Jak głosi tablica na murze była kiedyś możliwość zwiedzania zamku. Byłem tam w 2003 r. i wszedłem do środka. Podczas ostatniego mojego pobytu w 2012 r. już mi się to nie udało. Od miejscowych dowiedziałem się, że zamek jest zamknięty.

Dojazd: Jadąc od strony Bolkowa drogą krajową nr 3 na Jawor, w samej miejscowości Świny skręcamy w pierwszą ulicę w prawo (ostry zakręt drogi skręca w lewo) i następnie jeszcze raz w prawo w szutrową drogę, która doprowadzi nas pod sam zamek.

Na porośniętym drzewami wzgórzu wznoszą się pozostałości siedziby rodu Świnków. Zamek Świny to ciekawie położone założenie obronne. Najładniejszy widok na niego rozpościera się ze znajdującego się nieopodal zamku w Bolkowie.

Zespół zamkowy składa się z zamku górnego i dolnego. W obrębie tego pierwszego znajdują się pozostałości zabudowy gotyckiej oraz kamienna wieża mieszkalna (donżon). Na zamku dolnym znajduje się zaś duży dwuskrzydłowy dom mieszkalny, flankowany w narożach dwoma cylindrycznymi bastejami. Poniżej znajduje się przedzamcze.

Pierwotnie na wzgórzu znajdował się gród drewniany, który jednak utracił znaczenie dla książąt świdnickich wraz z powstaniem miasta i murowanego zamku w pobliskim Bolkowie (ok. 1277 r.).

Prawdopodobnie w latach 1245-1272 osiadł tutaj ród Świnków, którzy to pod k. XIII w. lub na początku następnego wznieśli potężną wieżę. W kolejnych wiekach zamek ulegał sukcesywnej rozbudowie. Ostatnie duże zmiany zamek przeszedł w latach 20. XVII w., kiedy to stał się późnorenesansową rezydencją.

Świny następnie trafiły w ręce bocznej linii rodu, przez co ich znaczenie spadło, a sam zamek mocno podupadł. W 1769 r. został całkowicie opuszczony. Huragan i pożar z II poł. XIX w. dopełniły dzieła zniszczenia.

Zamek w Świnach – co ciekawostka – jako jedyny na Dolnym Śląsku nie został nigdy zdobyty ani przez Szwedów, ani przez Husytów.

Zamek od 1991 r. znajduje się w rękach prywatnych. Według legendy miał być połączony podziemnym przejściem z nieodległym Bolkowem.

Kiedy byłem tam w 2003 r. udało mi się wejść do srodka i zwiedzić go. W tych ruinach naprawdę czuć mocno historię. Łatwo dostrzec w nich pozostałości po dawnych latach świetności. Ostatnio (tj. w 2012 r.) zamek był zamknięty, ale moim zdaniem naprawdę warto tu zajrzeć.

Źródło: L.Kajzer i inni, Leksykon zamków w Polsce, Warszawa 2003, s. 497-500.

Zobacz także:

Zamek w Bolkowie

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź