Skalne Miasto w Czechach, przewodnik

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

skalyadrspach.cz
HORNI ADRSPACH 128, 549 52
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: W sezonie letnim można spacerować od 8 do 18 (zimą do zmroku). Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 70 Kć (ulgowy 35 Kć). Do Teplickich Skał – 60 Kć.

Rejsy łodzią po jeziorku odbywają się od maja do października (w zależności od pogody) w godz. 9-17. Cena to 50 Kć (powyżej 6 roku życia).

W ramach jednego biletu możemy zwiedzić Adrspasskie Skały i Teplickie Skały pod warunkiem, że przejdziemy żółtym szlakiem (trwa to w dwie strony ok. 3-4 godzin). Jeżeli wybierzemy się oddzielnie do obu tych formacji skalnych, będziemy musieli dwa razu zapłacić za parking i za wejście. Spacer po Adrspasskich Skałach zajmie nam ok.1,5 godziny. Około 1 godziny powinniśmy zarezerwować na Teplice.

Dojazd: Z Nachodu należy kierować się drogą nr 303 na Police. Tam trzeba skręcić w drogę nr 301 na Teplice. Samochód można zostawić w Teplicach lub Adrspachu i przejść się pomiędzy formacjami skalnymi.

Parking w Adrspach dla samochodów osobowych kosztuje 100 Kć.

Skalne Miasto to jedna z największych atrakcji turystycznych Czech. Położone są bardzo blisko polskiej granicy, dlatego też można tu spotkać w sezonie mnóstwo naszych rodaków.

Kompleks Adrspassko-Teplickie Skaly znajduje się ok. 20 km od Kudowy-Zdroju (tu również organizowane są codziennie wycieczki całodniowe za ok. 35 zł od osoby). Można tam także dotrzeć bez problemu własnym środkiem transportu.

Skalne Miasto w Czechach - Adrspasskie Skaly, turkusowe jeziorko

Skalne Miasto w Czechach – Adrspasskie Skaly, turkusowe jeziorko

By zrozumieć fascynację Skalnym Miastem – trzeba koniecznie zobaczyć je samemu. Tego się po prostu nie da opisać. Liczne formy skalne przyjmujące dziwne kształty, cudowne, świeże powietrze i … błoga cisza (chociaż o tą coraz trudniej, biorąc pod uwagę liczbę turystów przyjeżdżających tam latem).

Przygodę ze Skalnym Miastem najlepiej rozpocząć od części znajdującej się w miejscowości Adrspach. Zaraz po przekroczeniu bramy wejściowej szlak prowadzi wokół wspaniałego jeziora. Jego woda ma piękny turkusowy kolor i jest tak czysta, że widać dno. Spacerując wokół jeziora bez trudu można znaleźć miejsca na odpoczynek lub delektowanie się urokiem przyrody. To jednak dopiero początek wspaniałości, jakie się tam kryją. Dalsza droga prowadzi przez las, w którym jest tyle samo drzew co skał. Po drodze można spotkać różne, dobrze opisane formy skalne: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm.

Skalne Miasto Czechy, rejsy po jeziorku

Skalne Miasto Czechy, rejsy po jeziorku

Na pewnym odcinku szlak zaczyna prowadzić między wysokimi, zasłaniającymi niemal słońce, skałami. Przeciskając się przez wąskie szczeliny docieramy do Gotyckiej Furty, która dawniej pełniła funkcję głównego wejścia do Skalnego Miasta. Trasa prowadzi m.in. przez Rynek Słoni (te skały naprawdę przypominają głowę słonia z trąbą). Warto na moment zejść z głównego szlaku i zwiedzić jeszcze wąską grotę, w której słychać szmer Wielkiego i Małego wodospadu.

Skalne Miasto w Czechach - Plac Słoni

Skalne Miasto w Czechach – Plac Słoni

Na chętnych czeka dodatkowa atrakcja: rejs łódkami po jeziorku na skałach. Po wejściu metalowymi schodami prowadzącymi na sam szczyt, czekają na nas szerokie, ale dosyć płytkie łódki, którymi żegluje się z przewodnikiem obok Wodnika Szuwarka, Topielca czy Słonia.

Do drugiej części Skalnego Miasta – Teplickich Skał – można dostać się na dwa sposoby. Żółtym szlakiem przez wąwóz, pokonując pieszo odcinek ok. 4 km (naprawdę warto, lecz wymaga to czasu i dość dużej siły) lub jadąc samochodem do Teplic.

Skalne Miasto, Czechy - Teplickie Skaly

Skalne Miasto, Czechy – Teplickie Skaly

Teplickie Skaly różnią się nieco od Adrspasskich. Tutaj szlak powoli wspina się pod górę, mijając po drodze pionowe bloki skalne (wśród nich Rzeźnicki Topór) z jednej strony, a mając po drugiej stronie wąwóz i rzeczkę.

Jedno z najciekawszych miejsc na szlaku to Zamek. By go „zwiedzić” trzeba wspiąć się stromo pod górę na skałę. Ostatnie metry to wejście, dosłownie pionowo, po drabinie. Warto jednak pokonać swój lęk i trudy tej drogi, aby stanąć na szczycie skały, gdzie znajdowała się kiedyś strażnica. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach.

Po powrocie na dół, dalsza droga nie jest już tak skomplikowana. Prowadzi ona po kamiennych schodach przez furtkę, za którą znajduje się okrężna część szlaku. Na rozdrożu wybiera się jedną z odnóg i zataczając koło, wracamy w to samo miejsce po ok. 40 minutach. Przeciskając się po tym wielkim i różnorodnym labiryncie, należy zadzierać mocno głowy go góry, aby nie przeoczyć Skalnej Korony, Wykałaczki Karkonosza, Kałamarza, Jeża na Żabie czy Śpiącego Łabędzia.

Skalne Miasto w Czechach -  Teplickie Skaly, wejście w "zaświaty"

Skalne Miasto w Czechach – Teplickie Skaly, wejście w „zaświaty”

Pod koniec (lub na początku, zależy którą drogę wybierzemy) okrężnego szlaku wkraczamy do „Zaświatów”. Jest to mroczne i bardzo chłodne miejsce, zwane także Sybirem (panuje tam stała temperatura 10 stopni C). Niekiedy jeszcze w środku lata leży tu śnieg.

Zobacz także:

Góry Stołowe – przewodnik turystyczny • Zamek Nachod • Hradec Kralove • Zamek Nove Mesto

+Galeria
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź