Sandomierz – zamek królewski

Główna  /  Polska  /  świętokrzyskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

zamek-sandomierz.pl
Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Zamek można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków (wówczas w godzinach 13-15, wstęp wolny, ale w ograniczonym zakresie zwiedzania) w godz. 10-17 (w weekendy do godz. 19). Bilet normalny na zwiedzanie zamku (w grupach z przewodnikiem lub indywidualnie) kosztuje 10 zł.

Dojazd: Do zamku najlepiej dojechać od strony Wisły. Widoczny jest z drogi na Koprzywnicę i Kraków (nr 79). Samochód można zostawić na parkingu pod zamkiem, jednak gdyby nie było miejsca, lepiej podjechać pod Katedrę.

Na wzgórzu, między wąwozem Piszczele a Wisłą, wznosi się jedyne ocalałe skrzydło królewskiego zamku w Sandomierzu.

Został on wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w XIV w. w miejscu warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w. Został on wówczas prawdopodobnie połączony z murami miejskimi.

Zamek sandomierski znajdował się na głównym, królewskim szlaku komunikacyjnym. Zatrzymywali się w nim podróżujący królowie z dworem i kancelarią, dostojnicy państwowi, rezydowali tu starostowie, podstarości, podstoli i sędziowie oraz podkomorzowie Ziemi Sandomierskiej.

W 1525 r. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. W kolejnych latach zmieniał się jeszcze wielokrotnie, a autorem jego przebudowy był słynny Santi Gucci.

Zamek składał się z czterech skrzydeł obejmujących kolumnowy dziedziniec. Zniszczony został w 1656 r. przez wycofujących się z miasta Szwedów. Ocalało wówczas tylko zachodnie skrzydło. Wówczas to zaczął się jego powolny upadek, gdyż przestali w nim bywać królowie. Po 1795 r. Austriacy przeznaczyli go na sąd i więzienie. Dziedziniec zamkowy otoczony został półkoliście biegnącym murem.

Na dziedzińcu zamkowym zachowała się stara studnia. Co ciekawe zamek przestał pełnić rolę więzienia dopiero w 1959 r. Dziś mieści się w nim Muzeum Okręgowe.

Można w nim oglądać m.in. stałe wystawy poświęcone dawnej wsi sandomierskiej, ziemi sandomierskiej w pradziejach i wczesnym średniowieczu (zamkowe piwnice). W pomieszczeniach dawnej kuchni królewskiej prezentowana jest kolekcja wyrobów złotniczych i konwisarskich z różnych renomowanych wytwórni europejskich z terenu Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Austrii. Najliczniejszą i najciekawszą  grupę stanowią srebra stołowe i toaletowe z tzw. „skarbu małachowskiego”.

Zamek sandomierski nie jest zbyt piękny, specjalnie duży, nie ma niezapomnianej historii, ale warto wejść i go zobaczyć, choćby ze względu na piękną kolekcję srebrnej zastawy.

Źródło: Informacje własne.

Zobacz także:

Sandomierz na majówkę • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź