Podzamcze Piekoszowskie – pałac Tarłów

Główna  /  Polska  /  świętokrzyskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Pałac – Zamek Tarłów w Podzamczu Piekoszowskiem to dawna magnacka rezydencja w stylu barokowym. Została zbudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Pałac w Podzamczu Piekoszowskim powstał w latach 1645 – 1650 z inicjatywy wojewody lubelskiego Jana Tarły.

Jak głosi legenda na uczcie urządzonej przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika w jego kieleckiej rezydencji dumny ze swej siedziby gospodarz pogardliwie odmówił przyjęcia zaproszenia wojewody, dodając: „Po chałupach nie jeżdżę.” Urażony Tarło odpowiedział: „Zapraszam zatem ekscelencję do siebie do Piekoszowa za dwa lata, do takiego samego pałacu, jaki ekscelencja tu posiadasz.” Dwa lata później stanął pod Piekoszowem obiekt, zbudowany przez tego samego jakoby architekta, ściśle według kieleckich wymiarów.

Koszty wzniesienia pałacu były podobno tak wielkie, że Tarło musiał sprzedać aż 30 wsi. Pałac pozostawał w rękach rodziny do 1842 roku, kiedy to dobra piekoszowskie nabył Kazimierz Sosnowski. Już wówczas budynek był zaniedbany, przez dach przeciekała woda. Pałac zniszczony przez pożar w XIX w. (ok. 1860 r.) i do dziś pozostaje w ruinie.

Do obiektu można się dostać przez dziurę w płocie, nie jest to jednak zbyt bezpieczne. Jeżeli ktoś umie sobie wyobrazić jego dawne piękno, ewentualnie jest maniakiem ruin (jak ja) to warto zajrzeć do Podzamcza. W każdym innym przypadku – trzymajcie się z daleka.

Źródło: piekoszow.pl oraz informacje własne.

Zwiedzanie: Pałac jest zamknięty, wejście tylko dziurą w płocie i na własną odpowiedzialność.

Dojazd: Ruiny znajdują się tuż przy drodze, między domami jednak nie jest łatwo je dostrzec. Najlepiej dostać się do nich zjeżdżając z obwodnicy Kielc S-7 w drogę do Włoszczowej nr. 761. Następnie kierować się należy na Piekoszów, a tam skręcić w drogę do Kielc (na Górki Szczukowskie). Przy drodze jest drogowskaz na Podzamcze Piekoszowskie. Do ruin jest jeszcze ok. 5 km.

Zobacz także:

Zamek w Chęcinach • Legendy Pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź