Park w Arkadii, atrakcje turystyczne Arkadia

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

nieborow.art.pl
99-416 Arkadia
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Park czynny jest codziennie od godz. 10 do zmierzchu, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych. Ceny biletów wstępu: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (dzieci 7-16 lat wchodzą za 1 zł), poza sezonem (listopad-kwiecień) wstęp wolny. Przed głównym wejściem parking gminny – bezpłatny.

Dojazd: Najlepiej dojechać tutaj samochodem lub rowerem. Z autostrady zjeżdżamy węzłem Skierniewice i kierujemy się na Łowicz. Do Arkadii jest ok. 5 km. Wjazd na parking jest na łuku drogi.

Romantyczny Park w Arkadii został założony w stylu angielskim przez Helenę Radziwiłłową w II poł. XVIII w. Wraz z położonym niedaleko Pałacem w Nieborowie stanowi idealne miejsce na jednodniową wycieczkę w Łodzi lub Warszawy.

Helena Radziwiłłowa (1753-1821), była żoną Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem parku był Szymon Bogumił Zug (część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara). Ogród księżna założyła w 1778 r., a rozwijała go i komponowała aż do swojej śmierci.

Budowle powstałe w parku to między innymi: Grota Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Kamienny (Łuk Grecki), Dom Murgrabiego, Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina Jutrzenka, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę), Mur z Hermami, Cyrk.

W latach 70. XVIII w. dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim. Zdecydowanie przeciwstawiał się on sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe. Wiele z form i konstrukcji architektonicznych nawiązywało do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego.

Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego w 1781 r. wielkiego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie (1781 r.), a nieco później Przybytek Arcykapłana (1783 r.) i Świątynia Diany (1783-1785) z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt (1784 r.). W latach 1785-1789 został zbudowany na Wyspie Topolowej symboliczny Nagrobek Księżny z wieloznaczną sentencją łacińską Et in Arcadia ego, wzorowany na Grobowcu Jean Jacques Rousseau w Ermenoville, a także wzniesiona z polnych głazów Grota Sybilli, rustykalne Chatki Filemona i Baucydy oraz Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu, krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar. Około 1800 r. księżna zwróciła się ku estetyce ogrodu romantycznego.

W tym czasie ogród w Arkadii wyszedł z niewielkiego i zamkniętego dotychczas obszaru parku sentymentalnego na okoliczne rozległe pola położone za rzeczką Skierniewką, swobodnie wkomponowując osie widokowe i nowe budowle w rozległą przestrzeń otaczającego go naturalnego krajobrazu. W ten charakterystyczny dla epoki romantyzmu sposób Radziwiłłowa wprowadziła do swojego ogrodu baśniowość i ludowość, a urządzone w 1814 r. w Domku Gotyckim ,,mieszkanie rycerza”, poświęcone synowi Michałowi Gedeonowi, bohaterskiemu generałowi napoleońskiemu, nawiązało także do romantycznych uniesień patriotycznych.

Od początku istnienia ogród był zdominowany przez symbolikę znaczeń zaszyfrowanych w kompozycji założeń architektonicznych, w małych formach ogrodowych, w sentencjach umieszczanych na budowlach, tablicach i głazach, nawet w ukształtowaniu nasadzeń zieleni i kwiatów. Stąd nazwy poszczególnych budowli i konstrukcji ogrodowych, jak Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń i inne.

Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności” średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe. Niektóre dzieła sztuki zostały wykonane na zlecenie księżnej (np.: Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa). Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola ,,baby”, kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII w.

Park w Arkadii doskonale nadaje się na rodzinną wycieczkę. Jest to także niezwykle popularne fotograficznie miejsce. Warto połączyć zwiedzanie parku z odwiedzeniem pobliskiego Pałacu w Nieborowie.

Ciekawostka nr 1: w regulaminie jest zakaz wchodzenia ze statywem i wykorzystywania go do fotografowania ! Żaden z przepytanych przeze mnie pracowników nie był w stanie odpowiedzieć – dlaczego ?

Ciekawostka nr 2: w ciągu roku (poprzednia wizyta w 2014 r. – teraz w maju 2015 r.) cena biletu wstępu podrożała dwukrotnie (z 6 zł do 12 zł), za to parkin z płatnego stał się bezpłatny. Od razu uprzedzam, że na terenie parku nie pojawiły się żadne nowe atrakcje 🙂

Źródło: Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Zobacz także:

Pałac w Nieborowie

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź