Castell Montjuic, Barcelona, zwiedzanie, zamek

Główna  /  Europa  /  Hiszpania  /  Barcelona  /  Obecna strona
×Szczegóły

bcn.cat/castelldemontjuic
Ajuntament de Barcelona Carretera de Montjuïc, 08038 Barcelona
Wyznacz trasę →

Ze wzgórza Montjuic (Wzgórze Żydów) czuwa nad Barceloną zamek (Castell). Niestety okrył się on w XIX i XX w. złą sławą, gdyż przetrzymywano w nim więźniów politycznych.

Castell de Montjuic wzniesiono w latach 40. XVII w. (posiada jednak dodatki z XVIII w.), podczas powstania żniwiarzy.

W 1842 r. tutejszy garnizon, lojalny władzy w Madrycie, ostrzeliwał niektóre części miasta po rozruchach.

Forteca była wykorzystywana jako więzienie. Przetrzymywano tu więźniów politycznych, aż do czasów generała Franco. W zamku dokonywano licznych egzekucji. W 1897 r. miało tu miejsce zdarzenie znane jako Els processos de Montjuïc, które przyspieszyło egzekucję zwolenników anarchii. Efektem były surowe represje względem robotników walczących o swoje prawa.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej przeprowadzano tu egzekucje zarówno popierających republikę jak i narodowców. W 1940 r. został tu stracony kataloński polityk – Lluís Companys i Jover.

Obecnie mieści się tu Museum Militar. Można w nim obejrzeć zbiory broni, flag oraz miniatur żołnierzy.

Z góry roztacza się wspaniały widok na miasto a przede wszystkim na port. Warto popatrzeć jak wychodzą w morze wielkie statki. Idąc wzdłuż murów natykamy się co chwila na działa strzegące niegdyś portu i miasta.

Muzeum jest ponownie otwarte dla zwiedzających. Są także plany stworzenia centrum konferencyjnego i szerszego wykorzystania twierdzy do celów komercyjnych. Warto się wdrapać na wzgórze.

Źródło: Informacja własna.

Zwiedzanie: Wstęp do Museum Militar jest płatny i kosztuje 5€ (z przewodnikiem po angielsku 7€). Otwarte od 9.30 do 20.00. Wejście na teren zamku i spacer po murach jest bezpłatny.

Dojazd: Na sam szczyt niemal można dostać się kolejką gondolową ze stacji Teleferic (cena 3 €/os w jedną stronę). Następnie należy iść wzdłuż drogi asfaltowej na samą górę. Jeżeli chce się wjechać samochodem należy pozostawić go w pobliży górnej stacji kolejki.

Zobacz także:

Barcelona – informacje praktyczne • Sagrada Familia • Wzgórze Montjuic • Font Magica • Poble Espanyol • Camp Nou • Katedra – La Cathedral • Kościół Santa Maria del Mar

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź