Maurzyce – skansen i most

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: W sezonie Skansen otwraty jest codziennie od godz. 10 do 18. Bilet wstępu kosztuje 8 zł.

Dojazd: Most spawany znajduje się 30 m od drogi głównej nr 92. Do skansenu należy skręcić tuż za mostem w lewo i następnie znów w lewo. Prowadzi do niego szutrowa droga wzdłuż zagajnika.

Maurzyce, to mała wieś położona niedaleko Łowicza. Znajdują się dwa ciekawe obiekty. Ciekawe zarówno pod względem historycznym, jak i fotograficznym.

Pierwszy z nich to most spawany na rzece Słudwi z 1929 r. Był to pierwszy na świecie most drogowy spawany. Został zbudowany według projektu inż. Stefana Bryły. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów. Ta nowoczesna wówczas technologia  zmniejszyła jego masę z 70 ton w konstrukcji nitowanej do 56 ton spawanej.

Most znajdował się w ciągu dawnej drogi E8 (późn. E30, aktualnie drogi nr 92). Z czasem jego konstrukcja nie spełniała już swojej roli przy rosnącym natężeniu ruchu, dlatego w 1977 r. został przesunięty o ok. 20 m na północ. Na jego dotychczasowym miejscu wybudowano nowy, większy most. W 2009 r. most został poddany generalnemu remontowi i można go zwiedzać.

Drugim ciekawym miejscem, zwłaszcza pod względem fotograficznym, jest skansen wsi łowickiej z 1985 r. Znajduje się w nim ok. 40 obiektów. Zlokalizowano je tak, aby pokazać dwa układy przestrzenne: tzw. Starej wsi (występującej do poł. XIX w.) z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi, tzw. Ulicówki (upowszechniony układ w II poł. XIX w.).

W chałupach prezentowane są również charakterystyczne dla danego okresu wyposażenia i sposoby dekoracji.

Zobacz także:

Pałac w Nieborowie • Park w Arkadii

+Galeria
+Podobne
+Meta

Napisane: 22 kwietnia 2015

Autor: admin

Kategoria : łódzkie

Tags: , , , , , , , ,

+Komentarze

Zostaw odpowiedź