Majkowice, zamek, ruiny

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Ruiny znajdują się na terenie prywatnym. Obowiązuje zakaz wstępu, chyba, że udadzą się negocjacje z właścicielem. Generalnie jednak można ograniczyć się do kilku fotek z pobliskiej drogi.

Dojazd: Jadąc drogą od Sulejowa, musimy skręcić w lewo na Majkowice we wsi Zbyłowice. Dalej trzymając się asfaltowej drogi jedziemy ok. 2 km. Ruiny dostrzeżemy bez problemu po prawej stronie zaraz po dojechaniu do wsi.

W małej wsi Majkowice, na prywatnym terenie, zachowały się do dziś malownicze ruiny renesansowej rezydencji obronnej. Wzniesiona ona została w poł. XVI w. przez Majkowskich. Kolejni właściciele rozbudowywali obiekt.

Zamek powstał na nieregularnym planie, miał skomplikowany kształt. Składał się z domu mieszkalnego, do którego od strony północnej i wschodu dostawiono dwa ryzality. Ryzalit wschodni pełnił rolę przejazdu bramnego oraz zamkowej kaplicy, a w budynku północnym mieściła się klatka schodowa. Od północnego zachodu do domu mieszkalnego dobudowano, najlepiej dzisiaj zachowaną, cylindryczną basztę, która na wysokości pierwszej kondygnacji przyjmuje plan ośmioboku, natomiast u zwieńczenia jest kwadratowa. Baszta ta zaopatrzona jest w strzelnice kluczowe i na pierwszy rzut oka sugeruje militarny charakter, w rzeczywistości jednak elementy te miały przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną.

Nie znane są dokładnie losy tej budowli. Dziś znajduje się w kompletnej ruinie, chociaż pozostałości baszty są bardzo malownicze.

L.Kajzer, S.Kołodziejski, J.Salm, Leksykon zamków w Polsce, Warszawa, 2010, s.293

+Podobne
+Meta

Napisane: 26 lutego 2015

Autor: admin

Kategoria : łódzkie, Zamki

Tags: , , , ,

+Komentarze

Zostaw odpowiedź