Legendy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Z przepięknie położonym zamkiem Grodno w Zagórzu Śląskim związane są dwie bardzo ciekawe legendy.

Zamek w Zagórzu Śląskim, brama główna

Zamek w Zagórzu Śląskim, brama główna

Szkielet dziewczyny

Uwięziony i zakuty w kajdany szkielet, który można zobaczyć w zamku górnym nawiązuje do legendy o księżniczce śląskiej Małgorzacie. Ojciec przeznaczył ją na żonę pewnego bogatego starca. Ona jednak zakochała się w dwa razy młodszym giermku. Pewnego razu na wspólnej schadzce przyłapał ich ojciec. Dziewczyna odmówiła poddania się woli ojca. Tenże rozkazał zrzucić giermka ze skały, a córkę zakuć w kajdany i zamurować w komnacie, której okno wychodziło na miejsce śmierci ukochanego giermka.

Duch tragicznie zmarłej Małgorzaty zwany Białą Damą pojawia się o północy w jasne księżycowe noce na wieży zamkowej. Niemniej ciekawa jest też historia samego szkieletu. Turystom pokazywano go już w XIX w. Nie był to oczywiście ten sam szkielet. Prof. Busching kupił kości jakiegoś listonosza za 5 talarów, wkrótce po zakupie zamku. Od tej pory pełniły one funkcję szkieletu księżniczki. Nie konserwowane uległy jednak zniszczeniu w latach 60. XX w.

Prawdziwy szkielet zastąpiono więc plastikową atrapą znana z szkolnych sal do biologii. W 1974 r.  zamek zwiedzała grupa lekarzy. Pracownicy poprosili ich więc o kobiecy szkielet. Wkrótce potem dostarczył go antropolog z Wrocławia. Wykorzystał kości kobiety odkopane na średniowiecznym cmentarzysku w Czersku. To właśnie one stanowią dziś atrakcję turystyczną, a do lochu w którym leżą, zwiedzający wrzucają monety, aby powrócić w te piękne strony.

Zamek w Zagórzu Śląskim

Zamek w Zagórzu Śląskim

Studnia

Jest również druga legenda, związana z studnią zamkową. Pan zamku, dzielnie wojował na wielu wojnach, skąd przywiózł sporo jeńców. Po pewnym czasie jeden z nich, pochodzący z Turcji, zwrócił się z prośbą do pana zamku o puszczenie go wolno i powrót do swej ojczyzny. Usłyszał on w odpowiedzi, że otrzyma wolność jeśli na dziedzińcu zamku wykopie studnię, w której będzie woda. Oprócz wolności obiecane miał również pieniądze i konia na podróż do ojczyzny.

Turek ochoczo zabrał się do kopania studni. Szybko jednak zrozumiał w czym tkwił haczyk. Pod kilkudziesięciocentymetrową warstwą ziemi ukazała się twarda, lita skała. Marzenia szybkiego powrotu do ojczyzny oddaliły się. Nie poddał się jednak i zaczął kuć skałę ostrymi narzędziami. Praca była bardzo trudna i ciężka. Dopiero po 20 latach bardzo ciężkiej pracy dokopał się do wody. Zgodnie z obietnicą jeniec zyskał wolność, pieniądze i konia, aby mógł wrócić do ojczyzny.

Zobacz także:

Zamek Grodno

+Galeria
+Podobne
+Meta

Napisane: 16 września 2013

Autor: admin

Kategoria : Blog, Legendy

Tags: , , ,

+Komentarze

Zostaw odpowiedź