Kutna Hora – atrakcje turystyczne

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

kutnahora.cz
Sankturin House, Palackého Square 377, 284 01 Kutná Hora
Wyznacz trasę →

Kutna Hora uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych Czech. To Praga w pigułce. Czy jednak rzeczywiście warto ją zwiedzić ?

Rozwój Kutnej Hory wiąże się z wydobyciem srebra, którego początki sięgają XIII w. Osady górnicze powstające pośpiesznie i bez planu w pierwszych latach nie miały żadnych praw, a wszelkie sprawy prawne rozwiązywały miasta sąsiednie: Čáslav i Kolín. Ważną rolę w formowaniu się stosunków prawnych i administracyjnych odegrał klasztor sedlecki, który zajął pozycję głównego autorytetu duchowego.

Przełom w historii Kutnej Hory przyszedł w 1300 r., kiedy to król Wacław II (1278-1305) udzielił osadom prawo górnicze. Dokument ten ustalał wszelkie warunki techniczne i organizacyjne prawidłowego funkcjonowania kopalni. Pozycję prawną osad, które zaczęły się przekształcać wsparł szereg przywilejów królów z rodu Luksemburgów, które wyniosły Kutną Horę na drugie miasto z Czechach. W wieku XIV-stym nastąpił ogromny rozwój miasta. Przeniesiono tu nawet mennicę królewską i dla jej potrzeb przeznaczono królewski zameczek, który zaczęto nazywać Dworem Włoskim ku pamięci włoskich fachowców, autorów reformy monetarnej. Mennicę zamknięto w XVIII w., co związane było z wyczerpywaniem się złóż srebra. Teraz jest tu siedziba muzeum mincerstwa i galerii numizmatycznej.

Katedra św.Barbary droga obok z Rynku - Kutna Hora

Katedra św.Barbary droga z Rynku – Kutna Hora

W 1547 r. miejscowa mennica zakończyła bicie tradycyjnej monety czeskiej – praskiego grosza, co było chlubą miasta przez całe stulecia. Władza Habsburgów nieciesząca się poparciem Czechów, do tego liczne wojny husyckie, a następnie wojna trzydziestoletnia sprawiły, że miasto podupadło w XVII w. i już nigdy nie osiągnęło wcześniejszej pozycji.

Najbardziej znanym zabytkiem Kutnej Hory jest Katedra Św. Barbary. Jej początki sięgają listów i bull papieskich, których serię otwiera pozwolenie na budowę wydane w 1381 r., a kończy pozwolenie na budowę jako kościoła farnego z 1403 r. Prace budowlane rozpoczęły się w 1388 r. na skarpie za murami miejskimi ze wspaniałym widokiem na dolinę rzeczki Vrchlice i wzgórza najbogatszego pasma oselskiego. Powstała na miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się kaplica poświęcona patronce górników św. Barbarze. Pierwszym budowniczym był ktoś z rodziny Parlerzów, z której pochodził także architekt katedry św. Wita. Jako materiał budulcowy w tych czasach służył kutnohorski piaskowiec z niedalekich kamieniołomów. Budowa została zakończona po wielu perturbacjach i zmianach projektu, dopiero w 1588 r.

Katedra św.Barbary - Kutna Hora, Czechy

Katedra św.Barbary – Kutna Hora, Czechy

Katedra św. Barbary, wnętrze, Kutna Hora, Czechy,

Katedra św. Barbary, wnętrze, Kutna Hora, Czechy,

 

Chodząc uliczkami Kutnej Hory warto zobaczyć jeszcze gotycki Kościół Św. Jakuba. Miłośników architektury zapewne zainteresuje wspaniały portal zdobiący wejście do Kościoła Matki Boskiej.

Kościół św.Jakuba - Kutna Hora, Czechy

Kościół św.Jakuba – Kutna Hora, Czechy

Na ulicy Husovej znajduje się pięknie zdobiona budowla z wyglądu przypominająca barbakan. Jest to jednak – bardzo oryginalna – kamienna fontanna.

Kutna Hora - fontanna

Kutna Hora – fontanna

Kutna Hora to Praga w pigułce. Czas zatrzymał się tu jakby w miejscu. Średniowieczny klimat dosłownie nas otacza. Mimo, że byliśmy tam w środku lata uderzył nas brak turystów, małych kawiarenek czy restauracji. Było jakoś tak smutno.

Wyjeżdżając można zatrzymać się jeszcze przy opactwie Cystersów na Sedlacu. Katedra Wniebowzięcia NMP była w remoncie, a i tak szczerze powiedziawszy nie dostrzegliśmy w niej niczego nadzwyczaj wyjątkowego. Można jednak wykupić bilet łączony, na zwiedzanie Katedry i Kaplicy Czaszek (ulicą Zamecką dojdziemy do cmentarza, gdzie się ona znajduje). Podobne miejsce możemy odwiedzić w polskiej Kudowie, jednak ta czeska kaplica przytłoczyła nas bardziej.

Kaplica czaszek, Kutna Hora, Czechy

Kaplica czaszek, Kutna Hora, Czechy

W 1995 r. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Planuje tam wrócić mimo wszystko. Nie każda miłość musi być od pierwszego wejrzenia.

Zwiedzanie: 

Katedra Św. Barbary: w sezonie od 9.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 40 Kc/os.

Klasztor Sedlacki otwarty 9.00-17.00 (przerwa od 12.00 do 13.00). Bilet normalny 30 Kc/os.

Kaplica Czaszek otwarta 8.00 – 18.00 (przerwa 12.00-13.00). Bilet normalny 40 Kc/os.

Dojazd: Droga z Polski jest dosyć prosta. Z Kudowy – Zdroju należy jechać na Hradec Kralove drogą nr. 33. Następnie przejeżdżając przez centrum skręcamy w drogę nr. 37 (na Pardubice). Tam mamy dwie opcje: drogą nr 2 lub 333 jedziemy na Prelouc. Droga nr. 2 doprowadzi nas na przedmieścia Kutnej Hory, gdzie znajduje się opactwo Cystersów na Sedlacu. Parkowanie w Centrum jest płatne, nam jednak udało się zostawić samochód bez ponoszenia opłat tuż pod Katedrą Św. Barbary (mała zatoczka przed wejściem akurat było wolne miejsce). Jeżeli chcecie tam się dostać, kierujcie się drogą nr. 2 na Pragę (Kostelec) – ulica Na Valech, a następnie nie skręcić w prawo tylko pojechać prosto ulicą Kremnicką.

Zobacz także:

Praga – zwiedzanie

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź