Kościół świętego Idziego w Inowłodzu zwiedzanie

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

pl. Kazimierza Wielkiego 12
97-215 Inowłódz
Wyznacz trasę →

Kościół świętego Idziego w Inowłodzu położony jest na malowniczym wzgórzu. Jest to najstarsza tego typu budowla na ziemiach polskich.

Legenda głosi, że władający Polską książę Władysław Herman, nie mogąc się doczekać potomka, prosił św. Idziego o wstawiennictwo u Stwórcy. Gdy w 1086 r. urodził mu się syn, Bolesław Krzywousty, w podzięce ufundował na terenie Polski szereg kościołów pod wezwaniem właśnie Św. Idziego. Jeden z nich powstał znajduje się do dziś w Inowłodzu.

Gdy w 1520 r. wybudowano nowy Kościół, ten na wzgórzu zaczął pustoszeć i popadać w ruinę. W 1790 r. jego restauracji podjęła się starościna inowłodzka – Moszczyńska. Jednak już w 1793 r., podczas drugiego rozbioru Polski został on przez żołnierzy pruskich zamieniony w magazyn zbożowy. Zrujnowany i ograbiony Kościół Sw. Idziego niszczał aż do 1911 r., kiedy to miejscowi proboszcze powoli zaczęli go odnawiać. W 1936 r. w jego odbudowę zaangażował się sam prezydent Ignacy Mościcki. Uroczyste poświęcenie odnowionej świątyni odbyło się 1 stycznia 1938 r.

Ze wzgórza na którym stoi rozpościera się wspaniały widok na Pilicę i miasto. Na oknie kościoła wisi karteczka z telefonem do kościelnego. Trzeba zadzwonić i poprosić o udostępnienie wnętrza. Raczej nie ma z tym problemów. Dziękuję serdecznie Proboszczowi i Panu Markowi za możliwość obejrzenia tego wspaniałego zabytku od środka.

Zwiedzanie: Kościół na co dzień jest zamknięty. Na oknie znajduje się kartka z telefonem do kościelnego, którego można poprosić o otworzenie świątyni.

Dojazd: Jadąc od strony Tomaszowa Mazowieckiego na skrzyżowaniu z drogą do Radomia należy skręcić w lewo. Po przejechaniu ok. 50 m skręcamy w prawo. Samochód można zostawić bezpłatnie na parkingu pod wzgórzem lub wjechać pod górę w pobliże cmentarza.

Zobacz także:

Przewodnik turystyczny po Inowłodzu • Fotopewniak – porady fotograficzne • Zamek w Inowłodzu

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź