Kłodzko – atrakcje i zwiedzanie perły Kotliny Kłodzkiej

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Kłodzko to prawdziwa perła mojej ukochanej Kotliny Kłodzkiej. To miasto to czeska Praga w pigułce. Wspaniałe zabytki, niezwykła historia, wyjątkowe atrakcje przyciągają co roku coraz więcej turystów.

Miasto można podziwiać z góry – wspaniały widok z twierdzy. Można poznać jego historię schodząc pod ziemię – niezwykły spacer podziemną trasą. Miłośnicy historii, fotografii, architektury znajdą tutaj coś dla siebie.

Zwiedzanie Kłodzka najlepiej rozpocząć od Twierdzy. Znajduje się ona na Górze Fortecznej, która wznosi się na wysokość 369 m n.p.m. Dawniej znajdowała się tu warownia broniąca miasta. Gdy Kłodzko przeszło we władanie austriackie rozbudowano fortyfikacje i zamieniono dawne umocnienia w twierdzę. W 1742 r. w wyniku wojny siedmioletniej władzę na tych terenach przejęły Prusy. Plany cesarza Fryderyka II obejmowały budowę linii twierdz i warowni, które miały chronić nowo zdobyte ziemie. W ten sposób powstały m.in. twierdze: Srebrna Góra, Kłodzko i Nysa. W 1806 r. kłodzką twierdzę obległy wojska Napoleona. W wyniku krwawych walk została ona poddana, ale na mocy pokoju z Tylży – zawartego wkrótce – Kłodzko pozostało pod panowaniem Prus. W 1867 r. rząd pruski zdecydował o rozbrojeniu twierdzy jako przestarzałej (podobnie stało się zresztą z twierdzą srebrnogórską).

Twierdza i wyjście z Trasy Podziemnej na ulicy Czeskiej

Twierdza i wyjście z Trasy Podziemnej na ulicy Czeskiej

Główne wejście znajduje się od strony ulicy Czeskiej. To ważne, ponieważ uprzedzając nieco fakty, nasza wycieczka po atrakcjach turystycznych Kłodzka zakończy się również w tym miejscu.

Największą frajdę przy zwiedzaniu twierdzy stanowi przeciskanie się (przez ok. 50 metrów) niskimi – mierzącymi zaledwie 70 cm wysokości – chodnikami minerskimi. Ciemno, ciasno, ale wesoło. Trzeba przyznać, że mieliśmy również szczęście, trafić na wspaniałą panią przewodnik, która potrafiła w przystępny sposób opowiedzieć o historii tego miejsca i ciekawostkach z nim związanych. Spacer po twierdzy kończy wejście na jeden z tarasów widokowych. Widok na Kłodzko – bezcenny. Docenią go zwłaszcza miłośnicy fotografii. To najlepsze miejsce, aby wykonać panoramę miasta.

Ratusz w Kłodzku

Ratusz w Kłodzku

Ulica Czeska, prowadzi w stronę Rynku, na który wchodzimy obok jednym z najciekawszych architektonicznie budynków w tym miejscu. Jest nim pamiętający początki miasta, Ratusz Miejski. Stanął on w tym miejscu na początku XV w. Po licznych przebudowach i kilku pożarach, swój obecny kształt otrzymał w 1890 r. Przy głównym wejściu do Ratusza, znajduje się postawiona w XVI w. studnia, która po przebudowie na przełomie XVII i XVIII w. przybrała obecny kształt. Centralną część fontanny stanowi lew w koronie, wspierający się na tarczy herbowej. Kłodzki Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki, które były kiedyś domami rzemieślników, kupców oraz szlachty.

Rynek w Kłodzku

Rynek w Kłodzku

Z Rynku wychodzimy ulicą Wita Stwosza. Ona doprowadza nas do największej perły Kłodzka – mostu św. Jana. Gotycki most z figurami świętych przerzucony jest nad kanałem Młynówki. Przypomina on słynny most Karola w Pradze. Jest jednak od niego starszy !

Powstał w drugiej połowie XIII w. (historycy spierają się czy był to rok 1281 czy 1286). Jego budowę w wersji pierwotnej prawdopodobnie zakończono w 1390 r. Figury świętych zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII w. Fundowane były przez hojnych i zamożnych mieszczan. W ciągu wielu wieków istnienia, most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany. W przeszłości posiadał dwie bramy mostowe tzw. Bramę Mostową Górną (wzniesioną pod koniec XIII w., prawdopodobnie nie miała charakteru obronnego). Tworzyła ona całość z murami obronnymi otaczającymi miasto. Druga, Brama Mostowa Dolna, powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XV w. Obie bramy zostały rozebrane.

Most świętego Jana w Kłodzku

Most świętego Jana w Kłodzku

Od niedawna kolejną atrakcją turystyczną Kłodzka jest rejs gondolami po Młynówce. Trasa rozpoczyna i kończy się przy kanale pod mostem. Wypływa się w stronę hotelu Marhaba, a następnie gondole zawracają i płyną w dół do ul. Wodnej i z powrotem do mostu. Wszystko to trwa ok. 25 minut.

Gondole na Młynówce

Gondole na Młynówce

Warto przespacerować się wzdłuż kanału ulicą Daszyńskiego. Znajdująca się nieopodal przystani z gondolami mała kładka, pomoże nam wrócić na drugą stronę Młynówki. W ten sposób trafiamy na ulicę Zawiszy Czarnego. Przy niej właśnie, znajduje się wejście do niezwykłej atrakcji Kłodzka. Podziemna trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego powstała w 1966 r. (stąd jej nazwa). Na przełomie XIII i XVII w. swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych i militarnych drążyli mieszkańcy. Piwnice wykorzystywali jako magazyny głównie handlarze. Przechowywali w nich swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały miasto, służyły one jako schrony.

Na skutek braku zabezpieczeń w latach 50. XX w. znacznej części Starówki groziło zawalenie. Z pomocą przyszła ekipa specjalistów z AGH w Krakowie, warszawska grupa speleologów oraz górnicy z Wałbrzycha. Ujawnili oni możliwość utworzenia wielopoziomowej trasy podziemnej z połączenia piwnic. Trasa Turystyczna jest jednokierunkowa i liczy ok. 600 metrów długości. Niedawno została ukończona jej modernizacja. Spacerując nią teraz, usłyszymy dźwięki dawnego miasta, targowiska, a nawet bitwy. Nie lada ciekawostką będzie natknięcie się na naturalnej wielkości manekiny przedstawiające mieszkańców miasta w epokowych strojach (piekarza, czeladnika, kata, skazańca, praczkę). Trasę opuszczamy wyjściem na ulicy Czeskiej. Zataczamy więc koło zwiedzając Kłodzko.

Nasza mała córka też była zadowolona z tego spaceru, ponieważ na Rynku był jarmark z dużą ilością łakoci, przy moście zaś, plac zabaw. Pominę milczeniem pyszne lody przy Ratuszu.

Kłodzko to wspaniałe miejsce, prawdziwa perełka na wakacyjnym szlaku. Na jego zwiedzenie warto zarezerwować sobie cały dzień. Miasto można także potraktować jako świetną bazę wypadową w pozostałe atrakcje Kotliny Kłodzkiej. Polecam dla nieustających wędrowców, jak i na rodzinne wakacje z dziećmi.

Zwiedzanie:

Twierdzę można zwiedzać w sezonie od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 18.00). Bilet na cała trasę (twierdza + korytarze minerskie) kosztuje 18 zł. Zwiedzanie trwa ok. 2,5 godziny. Można wybrać jednak tańsze i krótsze opcje trasy po twierdzy.

Rejsy gondolami w sezonie odbywają się codziennie. W dni powszednie od godz. 11.00, w święta od godz. 10.00. Cena biletu dla dorosłych to 5 zł (ulgowy 4 zł).

Trasa podziemna czynna jest w sezonie od godz. 9:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 12 zł.

Zobacz także:

Wodospad Wilczki • Bystrzyca Kłodzka • Jaskinia Niedźwiedzia • Śnieżnik • Międzylesie zamek

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź