Inowłódz, najlepsze zdjęcia, fotoporadnik

Główna  /  Fotopewniak  /  Obecna strona
×Szczegóły

Malowniczo położony kościół świętego Idziego w Inowłodzu to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Dziś ciąg dalszy porad fotograficzno – podróżniczych. Skąd wykonać najlepsze ujęcie tego wspaniałego zabytku ?

Sama świątynia znajduje się dosłownie na czubku wzgórza i na dodatek otoczona jest murem cmentarnym. Fotografując z bliska musielibyśmy zadrzeć wysoko aparat do góry, przez co zniekształceniu uległby cały kadr. Mówiąc kolokwialnie – kościół zacząłby nam się walić.

Wzgórze jest strome, więc odpada także fotografowanie z drogi asfaltowej, którą dojeżdżamy w pobliże budowli. Najlepsze miejsce znajduje się obok pomnika Władysława Hermana z dzieckiem. Znajduje się on w pewnej odległości (i niestety obniżeniu terenu, na szczęście nie jest ono duże) od kościoła, a zarazem widać budowlę w całości. Dodatkowym atutem jest fakt, że możemy stanąć – dosłownie obok – Władysława Hermana i wówczas jesteśmy w osi kościoła. Możemy także ustawić się tuż za pomnikiem i wówczas zrobimy zdjęcie świątyni z pomnikiem.

Mój najlepszy strzał:

Kościół świętego Idziego, Inowłódz, f/11, 1/125, ISO 100

Kościół świętego Idziego, Inowłódz, f/11, 1/125, ISO 100

Mapka fotopunktu:

Fotopunkt obok pomnika Władysława Hermana

Fotopunkt obok pomnika Władysława Hermana

Kościół jest przeważnie zamknięty dla zwiedzających, ale na oknie jest kartka z numerem telefonu do Pana Marka, kościelnego. Warto zadzwonić i poprosić, aby wpuścił do środka. Fotografowanie we wnętrzu jest jednak niezwykle ciężkie. Jest tam ciemno i bardzo ciasno. Jeżeli turystów jest dużo, to niestety pozostaje użycie wysokiego ISO, aby móc zrobić zdjęcie z ręki. Ja fotografowałem przy wartości 6400, ale niewiele aparatów ma użyteczną taką wartość. Teoretycznie najskuteczniejszym pomysłem byłoby rozłożenie statywu i użycie długich czasów naświetlania przy jak najmniejszej wartości ISO. To dobry pomysł, ale pod warunkiem, że nie ma za dużo osób w kościele. Inaczej może ktoś potrącić aparat lub wejść w kadr. Najlepsze kadry można uzyskać z chóru. W tym celu należy małym, wąskim przejściem przecisnąć się na górę. A oto efekt:

Triforium empory zachodniej wnętrze Kościoła sw. Idziego, f/4, 1/25, ISO 6400

Triforium empory zachodniej wnętrze Kościoła sw. Idziego, f/4, 1/25, ISO 6400

Kościół świętego Idziego prezentuje się także wspaniale od strony Pilicy. Jak trafić w najlepszą lokalizację ? Musimy kierować się znakami na Radom. Jak już skręcimy w odpowiednią drogę, po ok. 100 m musimy ponownie skręcić w lewo, w małą asfaltową ulicę. Doprowadzi nas ona na sam brzeg rzeki. Fotografując z tego miejsca możemy użyć szerokiego kąta, aby objąć całą panoramę wzgórza lub teleobiektywu, by „wyciąć” wzgórze z kościołem na zbliżeniu. Oto efekt:

Kościół świętego Idziego widok zza Pilicy, f/8, 1/250, ISO 100

Kościół świętego Idziego widok zza Pilicy, f/8, 1/250, ISO 100

Mapka fotopunktu:

Fotopunkt za Pilicą

Fotopunkt za Pilicą

Zobacz także:

Przewodnik turystyczny po Inowłodzu • Zamek w Inowłodzu • Kościół świętego Idziego w Inowłodzu

Zobacz więcej porad fotograficznych: blogofotografii.pl

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź