Inowłódz – atrakcje turystyczne, przewodnik

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Inowłódz, znajdujący się ok. 80 km od Łodzi, to niezwykłe miejsce dla miłośników zabytków i fotografii. Położony jest w najpiękniejszym krajobrazowo miejscu nad Pilicą. Tu można dosłownie dotknąć historii. Największą atrakcją turystyczną jest najstarszy w Polsce, malowniczo położony na wzgórzu, kościół św. Idziego.

W średniowieczu było to jedno z najważniejszych miast w Polsce. Monarchowie, jako jego właściciele, dbali o szybki rozwój osady. Już w 1145 r. Mieszko III Stary nadał prawo organizowania targów i pobierania cła przewozowego z przeprawy na Pilicy.

Przez wiele stuleci było to miasto królewskie o dużym znaczeniu militarnym i gospodarczym (krzyżowały się tu ważne szlaki handlowe). W 1870 r. Inowłódz stracił prawa miejskie.

Tak wyglądał zamek w Inowłodzu w 2008 r.

Tak wyglądał zamek w Inowłodzu w 2008 r.

Zamek – od którego warto zacząć wędrówkę – powstał pod koniec I poł. XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Usytuowany był pierwotnie za miastem, łączył się jednak z systemem umocnień miejskich. Częstym gościem bywała tu królowa Bona, która założyła tutaj jeden z pierwszych ogrodów warzywnych w naszym kraju. Zapewne można było tu spotkać nieznane dotychczas warzywa, takie jak: seler, por, kapusta.

Kres świetności zamkowi położył „potop” szwedzki. Okupanci urządzili w nim szpital polowy. Opuszczając to miejsce w 1656 r. zniszczyli warownię. Dziś zamek za fundusze unijne został odbudowany jako tzw. trwała ruina. Siedzibę znalazło w nim towarzystwo rycerskie i miejska biblioteka. Z wieży zamkowej rozpościera się widok na miasto.

Tak wygląda dziś po odbudowie zakończonej w 2013 r.

Tak wygląda dziś po odbudowie zakończonej w 2013 r.

Widać z niej także dawną synagogę żydowską. Dziś znajduje się w niej … sklep spożywczy. Scenerię zakupów stanowią napisy hebrajskie i rosyjskie. Synagoga powstała w XIX w. Sala główna ma kształt kwadratu, a nad przedsionkiem było miejsce dla kobiet, tzw. babiniec. Budynek został mocno zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Później mieściły się w nim pomieszczenia magazynowe. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. został odremontowany. Szkoda, że dziś pełni rolę sklepu, gdyż jest to niezwykle ciekawy zabytek Inowłodza. Na dodatek wspaniale na fotografii wychodzi jego odbicie w przepływającej odnodze Pilicy.

Dawna synagoga - dziś sklep spożywczy - widok z mostu

Dawna synagoga – dziś sklep spożywczy – widok z mostu

Wnętrze synagogi - sklepu

Wnętrze synagogi – sklepu

Zdecydowanie największym zabytkiem miasta jest Kościół św. Idziego. Według kroniki Galla Anonima, nie mogąc się doczekać następcy tronu, książę Władysław Herman, wysłał do klasztoru w Saint Gilles (Prowansja) poselstwo z prośbą o wstawiennictwo u świętego Idziego. Zawiozło ono, jako jeden z podarków, odlany ze złota posążek chłopca. W liście do przeora Odilona książę pisał: „Za chłopca daj chłopca, za fałszywego daj prawdziwego, stwórz cielesnego, zachowując sobie złotego”. Jak się wkrótce okazało modlitwy poskutkowały i urodził się Bolesław Krzywousty. W podzięce Herman ufundował w całym kraju kilkanaście kościołów pod wezwaniem św. Idziego, m.in. ten w Inowłodzu.

Kościół św. Idziego i pomnik Hermana z Krzywoustym

Kościół św. Idziego i pomnik Hermana z Krzywoustym

Triforium empory zachodniej - wnętrze Kościoła sw. Idziego

Triforium empory zachodniej – wnętrze Kościoła sw. Idziego

Kościół został zniszczony w czasie I wojny światowej, a następnie odbudowany. Jego ponowne poświęcenie odbyło się w 1938 r. W uroczystości uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki i późniejszy święty, ksiądz Maksymilian Kolbe. Podczas odbudowy częściowo zmieniono jego wygląd.

Szczęśliwcy, którym uda się dostać do środka zobaczą wspaniały belkowy sufit i przepiękne arkady. Warto ciemnym, wąskim przejściem przecisnąć się na chór.

Fotografowanie kościoła św. Idziego jest niezwykle ciężkie. Potrzebny jest najlepiej obiektyw szerokokątny i użyteczne bardzo wysokie ISO. Ewentualnie, jeżeli jesteśmy sami, można wykorzystać statyw i długie czasy naświetlania. Wnętrze jest bardzo ciemne i ciasne.

Najlepszy widok na wzgórze z kościołem rozpościera się z drugiej strony Pilicy. Trzeba wyjechać z Inowłodza drogą na Radom i skręcić w pierwszą uliczkę w lewo. Ten krajobraz wyglądał tutaj tak samo w średniowieczu.

Kościół św. Idziego - widok zza Pilicy

Kościół św. Idziego – widok zza Pilicy

Dla spragnionych wrażeń, można jeszcze odnaleźć na wzgórzu kościelnym dawne bunkry niemieckie. Trzeba wyjść z cmentarza małą furtką znajdującą się za dużym drewnianym krzyżem. Po prawo za krzakami znajdują się dwa tzw. tobruki. Uwaga, można wpaść do środka, ponieważ wejścia są niezabezpieczone w żaden sposób. Idąc natomiast ścieżką na wprost od cmentarza znajdziemy schron (typu Regelbau) na działo przeciwpancerne.

Umocnienia powstały, aby powstrzymać ofensywę Armii Czerwonej. Jednak Rosjanie przeprawili się przez Pilicę pod Tomaszowem i zaatakowali Niemców od strony Spały.

Wyjeżdżając z Inowłodza w stronę Tomaszowa Mazowieckiego możemy jeszcze skręcić w prawo w polną uliczkę, aby dostać się do starego cmentarza żydowskiego (słabo widoczna, stara tabliczka z drogowskazem). Z nekropolii założonej w 1820 r. zachowało się tylko kilka macew.

Zobacz także:

Fotopewniak – porady fotograficzne • Zamek w Inowłodzu • Kościół świętego Idziego w Inowłodzu

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź