Hruba Skała, zamek, Czechy, Czeski Raj, atrakcje turystyczne

Główna  /  Europa  /  Czechy  /  Obecna strona
×Szczegóły

hrubaskala.cz
Hrubá Skála 1, 511 01 Turnov
Wyznacz trasę →

W bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Hruba Skała – niemal w centrum Czeskiego Raju – na porośniętym mocno skalnym wzgórzu stoi renesansowy zamek Hruba Skala (Wielka Skała).

Gotycki zamek obronny powstał w tym miejscu ok. 1350 r. Inicjatorem budowy i pierwszym właścicielem, był Hynka z rodu Valdstejnów.

Po pożarze w 1710 r. został on przebudowany w barokowym stylu. W 1821 r. zamek kupił od rodu Wallenstainów – Jan Lexa. Aehrentalowie byli dobrymi gospodarzami na zamku. Przebudowali go ponownie w stylu neogotyckim.

W roku 1945 jak większość tego typu budowli zamek został z nacjonalizowany. Władze komunistyczne chciały go przebudować na obiekt rekreacyjny. W wyniku prowadzonych prac, niestety została poważnie zniszczona architektura i wyposażenie wnętrz. Dziś znajduje się tutaj dosyć drogi hotel spa.

W części zachodniej placu znajdującego się przed zamkiem stoi nowogotycki kościół św. Józefa. Sam zamek znajduje się na dwóch piaskowych skaliskach. Wznoszą się one na wysokość niemal 60 m. W dole płynie mała rzeczka Libunka.

Warto zajrzeć na chwilę na dziedziniec i przede wszystkim wejść na wieżę zamkową. Wspaniały widok wart każdych pieniędzy. Mnie najbardziej się podobały znajdujące się w oddali ruiny zamku Trosky.

Zwiedzanie: W zamku znajduje się dziś hotel. Można zwiedzać dziedziniec i wejść na wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov. Cena wstępu 50 Kć.

Dojazd: Z drogi nr 35 łączącej Turnov z Jicinem należy skręcić w drogę nr 2823, która doprowadzi nas do miasta Hruba Skała. Zamek znajduje się zaraz za miastem. Samochód można zostawić bezpłatnie na poboczu przy drodze biegnącej pod zamkiem.

Zobacz także:

Czeski Raj – atrakcje dla turystów • Zamek Kost • Trosky hrad • Hruba Skala – szlak turystyczny

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź