Góry Stołowe – atrakcje turystyczne, zwiedzanie

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

pngs.com.pl
ul. Słoneczna 31 57-350 Kudowa Zdrój
Wyznacz trasę →

Góry Stołowe (niem. Heuscheuergebirge, czes. Stolové hory, dawn. Hejšowina) to masyw górski w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi, to prawdziwa perła wśród licznych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej.

Jakie są największe atrakcje tych ciekawych i oryginalnych gór? Co warto tutaj zobaczyć? Oto odpowiedzi…

Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. W 1993 r. utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.

Góry Stołowe, widok z wejścia na Szczeliniec

Góry Stołowe, widok z wejścia na Szczeliniec

Wschodnia część Gór Stołowych wraz ze Szczelińcem Wielkim położona jest w Polsce (powiat kłodzki). Do Polski należy również najbardziej wysunięta na zachód część gór, pasmo Zawory. Środkowa część gór (pasma Broumovské stěny i Adršpašskoteplické skály) należy do Czech.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (czes. Velká Hejšovina), który wznosi się na wysokość 919 m n.p.m., w formie widocznego z daleka płaskowyżu. Najwyżej położonym punktem jest 12-metrowa skała Fotel Pradziada.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec, widok od strony Karłowa

Najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec, widok od strony Karłowa

Wejście na Szczeliniec oraz labirynt określany mianem „Błędnych Skał” to największe atrakcje turystyczne Gór Stołowych. Poza tym jest liczne szlaki turystyczne prowadzą nas po tych niesamowitych górach (np. do Skalnych Grzybów). To tutaj kręcono m.in. sceny do filmu „Opowieści z Narni”.

Widok ze Szczelińca

Widok ze Szczelińca

Warto odwiedzić także pasmo znajdujące się po czeskiej stronie, gdzie najczęściej wybieranym szlakiem jest wejście na Ostaś.

Dodatkową atrakcję – zwłaszcza dla miłośników czterech kółek – stanowi wijąca się przez serce Gór Stołowych „droga stu zakrętów”. Podobno wyznaczał ją nie do końca trzeźwy mierniczy… A tak na serio droga jest kręta, wąska i bardzo malownicza, dlatego uwielbiam ją.

Zobacz także:

Szczeliniec • Błędne Skały • Skalne Miasto w Czechach • Kudowa-Zdrój

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź