Frombork – atrakcje turystyczne

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Bilety na atrakcje turystyczne Fromborka można kupić w jednej kasie na wzgórzu zamkowym (czynna od 9 do 15:30).

Muzeum na Wzgórzu Katedralnym: bilet normalny – 6 zł
Szpital św. Ducha: bilet normalny – 6 zł
Dzwonnica: bilet normalny – 8 zł
Planetarium: bilet normalny – 10 zł
Pokazy nieba w obserwatorium astronomicznym na Górze Żurawiej: bilet normalny – 10 zł

Dojazd: Samochód można zostawić bezpłatnie, ale w sezonie znalezienie miejsca w ścisłym Centrum jest bardzo trudne.

Frombork to miasto dziś kojarzące się głównie z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem. To małe miasteczko obfituje jednak w atrakcje turystyczne do których koniecznie trzeba zajrzeć.

Samo miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano je w latach 1966 – 1973 w ramach akcji Związku Harcerstwa Polskiego pod kryptonimem „Operacja 1001 Frombork”. (od aut.: ja pamiętam tę akcję wyłącznie z komiksu „Tytus, Romek i Atomek, a Wy?).

Frombork, Wzgórze Zamkowe, widok z wieży

Najznamienitszym obywatelem Fromborka pozostaje jednak do dziś Mikołaj Kopernik, który związany był z nim od 1510 r. To tutaj prowadził obserwacje m.in. Marsa, Saturna i Słońca. Wnioski do których doszedł opisał w swym dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Został pochowany w Katedrze we Fromborku w 1543 r.

To niespełna 4-tysięczne miasteczko na pewno warto odwiedzić. Nadaje się idealnie na jednodniową wycieczkę, jeśli spędzamy wakacje na Mierzei Wiślanej lub na Mazurach. Katedra na Wzgórzu zachwyca swą architekturą oraz wystrojem. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła powstała w latach 1329 – 1388. Znajduje się przy ul. Katedralnej, na ufortyfikowanym wzgórzu, w miejscu dawnej drewnianej świątyni, pełniącej wcześniej rolę katedry.

Frombork, Wzgórze Zamkowe

Zwiedzając Wzgórze Katedralne koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę (po drodze zobaczymy m.in. Wahadło Foucaulta). Czeka nas niezapomniany widok na Katedrę oraz Zalew Wiślany. Poza tym mamy wówczas wspaniałą okazję, aby zaczerpnąć dużo świeżego powietrza. Chętni, a zwłaszcza dzieci na pewno powinni także odwiedzić Planetarium.

Jeżeli zaś, ktoś będzie jeszcze spragniony „ducha” średniowiecza, to warto przejść się do dawnego zespołu poszpitalnego św. Ducha. Znajduje się tam Muzeum Historii Medycyny, a w nim przyrządy, którymi dawniej leczono ludzi, brrr…

Szpital świętego Ducha

Na koniec proponuję spacer nad Zalew Wiślany i do portu. A może ktoś się skusi na rejs po Zalewie lub do Krynicy Morskiej ?

Trochę brakuje mi infrastruktury turystycznej. Frombork to maleńkie miasteczko i mam wrażenie, że sława go przerosła.

Wzgórze Zamkowe widok z portu

plan-frombork

1. Wzgórze Katedralne, 2. Szpital św. Ducha, 3. Wieża Wodna, 4. Wieża Rybacka, 5. Kościół św. Mikołaja, 6. Kościół św. Wojciecha

Zobacz także:

Elbląg

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź