Elbląg – atrakcje turystyczne

Główna  /  Polska  /  warmińsko-mazurskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Elbląg – kiedyś perła Pomorza, dziś nieco z boku szlaków turystycznych. Warto jednak tu zajrzeć i zwiedzić atrakcje turystyczne miasta.

Elbląg został założony przez Krzyżaków w 1237 r. w pobliżu miejsca gdzie do IX w. znajdowała się pruska osada handlowa Truso. Niegdyś wielki i znaczący port, po potopie szwedzkim i jego zniszczeniach stracił swoje znaczenie. Wspaniała Starówka elbląska została prawie w 80% zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Dawniej nie ustępująca wiele tej gdańskiej, dziś odzyskuje, dzięki odbudowie, swój urok.

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest wieża kościoła św. Mikołaja. Liczy ona sobie 95 m wysokości, a zwieńczona jest kilkusegmentową latarnią z iglicą. Północnego wjazdu do starego miasta strzegła zaś – dziś już stojąca samotnie, bez murów miejskich – XIV-wieczna Brama Targowa.

Elbląg jako bardzo dobrze zbadane archeologicznie miasto posiada bogate w zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Mnie najbardziej zafascynowała skala zniszczenia miasta w czasie II Wojny Światowej i rozmach z jakim odbudowuje się dzisiaj Starówkę. Spacer jej uliczkami przyniósł nam wiele satysfakcji. Życzymy powodzenia w dalszej odbudowie.

Zobacz także:

Frombork • Zamek Lidzbark Warmiński

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź