Drzewica – zamek, łódzkie

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Latem 2006 r. udało mi się wejść na teren ruin zamku. Jednak już wiosną 2008 r. brama była zamknięta, a na niej wisiała kartka teren prywatny. Taka sytuacja panuje do dziś.

Dojazd: Z drogi nr. 12 (Opoczno – Radom) należy skręcić w drogę nr. 728 do Białobrzegów. Po wjechaniu do miejscowości zamek widoczny jest po prawej stronie. Samochód należy zostawić przy przystanku PKS lub komisariacie Policji (uwaga: częściowo jest tam zakaz parkowania).

W małej Drzewicy wznoszą się pozostałości po rezydencji obronnej, która powstała w I. Poł. XVI w. z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewieckiego.

Zamek powstał w latach 1527-1535. W XVIII w. miasto Drzewica wraz z zamkiem znajdowało się w rękach Sołtyków, a później Szaniawskich. Pod koniec wieku obronna rezydencja została zaadaptowana na potrzeby klasztoru bernardynek. Upadek zamku nastąpił w wyniku pożaru z 1814 r. Został on wówczas opuszczony i do dziś pozostaje w ruinie.
Zamek wzniesiono z miejscowego piaskowca. Jedynie niektóre elementy konstrukcyjne oraz szczyty budynków zostały wykonane z cegły. Zbudowano go na planie prostokąta o wymiarach 37×43 m. Na narożach umieszczono kwadratowe wieże ustawione ukośnie do skrzydeł budynku. Nachylenie pod kątem 45 stopni do kurtyny muru obwodowego pogarszało ich funkcje obronne, dlatego prawdopodobnie wyższe kondygnacje wież północnych są już pięcioboczne. Otwór bramny i furta znajdowały się w – nieco większej od pozostałych – wieży północno wschodniej, którą wzmocniono dwiema narożnymi skarpami. Wieża miała wysokość 20 m. Opuszczana brama zamykała dostęp z przerzuconego nad fosą zwodzonego mostu.
Budynek mieszkalny zajmował całą zachodnią ścianę założenia. Był to podpiwniczony, dwupiętrowy jednotraktowy pałac, mieszczący na każdej kondygnacji po cztery izby. Na wprost pałacu stała trzykondygnacyjna, nieco wysunięta poza obrys murów budowla o charakterze gospodarczym. Ozdobny szczyt renesansowy dodawał budowli renesansowego charakteru. W budynku mieściły się magazyny i pokoje dla służby, a na początku XIX w. umiejscowiono w nim kaplicę. Pozostałe odcinki obwodu tworzył wysoki mur obronny z gankiem straży i strzelnicami, w które wyposażono również narożne wieże. Całość założenia otaczała fosa, łącząca się z korytem rzeki Drzewiczki.

Zobacz także:

Rawa Mazowiecka – zamek

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź