Czeski Raj – skalne miasto, zamki i pałace Czech

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

cesky-raj.info
Antonína Dvořáka 335, 51101 Turnov
Wyznacz trasę →

Czeski Raj to region turystyczny w północnych Czechach. W 2005 r. został uznany geoparkiem UNESCO. Jak sama nazwa wskazuje to istny raj z mnóstwem atrakcji turystycznych.

Słynie on z licznych, niezwykłych formacji skalnych, a także zabytków historycznych –wspaniałych zamków i pałaców. Właśnie dlatego przyjeżdżający tutaj w XIX w. turyści zaczęli ten region nazywać – Czeski Raj.

Liczne szlaki turystyczne, rowerowe i piesze, wieże i punkty widokowe sprawiają, że każdy znajdzie swoją „atrakcję” i sposób na spędzenie tu dnia, tygodnia czy miesiąca.

Czeski Raj otoczony jest miejscowościami, w których zachowała się oryginalna zabudowa miejska (np. Jicin, Sobotka, Turnov).

Mnie oczywiście najbardziej przyciągnęły zamki. Wspaniały gotycki Kost czy niesamowicie wyglądające z daleka dwie sterczące na skale wieże ruin zamku Trosky. Ciekawy spacer leśnymi ścieżkami wśród formacji skalnych zaliczyliśmy także w pobliżu zamku Hruba Skala.

Zamek Kost, Czeski Raj - atrakcje turystyczne

Zamek Kost, Czeski Raj – atrakcje turystyczne

Zamek Trosky, Czeski Raj

Zamek Trosky, Czeski Raj

 

Czeski Raj znajduje się ok. 50 km na północ od Pragi i zaledwie 30 km od polskiej granicy (przejście w Jakuszycach). Nieco dalej jest z Kudowy-Zdroju – ok. 60 km.

Polecam na wakacje i dla singli i dla rodzin z dziećmi. Atrakcji jest tyle, że znajdzie tutaj coś dla siebie miłośnik spacerów, fotografii, architektury czy sportów wspinaczkowych. 

Zwiedzanie: Na bazę wypadową najlepiej wybrać Turnov, Jicin lub małą Hrubą Skałę. Szlak zabytków można pokonywać samochodem lub rowerem. Jeżeli planujecie wypad z Polski, to bliżej jest ze Szklarskiej Poręby. Z Kudowy tracimy za dużo czasu na dojazd.

Zobacz także:

Zamek Kost • Zamek Trosky • Zamek Hruba Skala • Hruba Skala – szlak turystyczny

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź