Czarna kareta na zamku Lipowiec

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Babice to mała wieś w województwie małopolskim. Znajdują się w niej jednak bardzo malownicze i posiadające niezwykłą historię ruiny zamku Lipowiec.

Położone na wzgórzu gęsto porośniętym lasem ruiny, są trudno dostępne i nawet za dnia niezbyt życzliwe.

O wiele gorzej jest nocą, kiedy to według miejscowej legendy – straszy na zamku.

Czarna kareta, zaprzężona w sześć koni, zjawia się na zamku Lipowiec. Wysiada z niej mężczyzna w biskupich szatach oraz towarzyszący mu księża. Kierują się oni na dziedziniec zamkowy. Zaraz potem z karety siłą wyciągany jest jakiś człowiek. Na dziedzińcu czeka już na niego … kat. Gdy unosi topór widma znikają i zaczynają piać koguty.

Legenda wzięła się zapewne ze złej sławy, która przez wieki zdobyła sobie zamek Lipowiec.

Inicjatorem budowy kamiennej warowni był biskup Jan Muskata. Potężne mury kryły pomieszczenia mieszkalne oraz wysoką, cylindryczną wieżę.

To właśnie ona rzuciła ponury cień na historię tego miejsca. Stała się bowiem miejscem straszliwych cierpień ludzi skazanych na śmierć głodową. Spuszczani oni byli na dno lochów, gdzie umierali w męczarniach.

Po przebudowie w zamku przestano osadzać więźniów, nadal jednak służył on jako miejsce odosobnienia. Tym razem dla duchownych, którzy sprzeniewierzyli się regułom kościelnym. Działo się tak do 1789 r. kiedy to wojska austriackie na mocy zarządzenia zaborcy o konfiskacie dóbr biskupich przejęły zamek.

Zobacz także:

Zamek Lipowiec

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź