Chełmno – atrakcje turystyczne, zwiedzanie

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Chełmno – miasto zabytków i zakochanych (tak się reklamuje) – to naprawdę unikalne pod względem historii miasto, w którym wprost zderzamy się z wspaniałą historią. Te zabytki musisz zobaczyć koniecznie.

Historyczne centrum Chełmna leży na wysokiej skarpie odległej około 1,5 km od Wisły, pozostałe osiedla – głównie wielkopłytowe – na wschód i południe od niego.

Miasto jest stolicą historyczno-geograficznego regionu – ziemia chełmińska. Łącznie z Toruniem jest najstarszym miastem tego obszaru. Prawa miejskie otrzymało w 1233 r. – tzw. prawo chełmińskie stało się wzorem dla lokacji około 200 miast wschodniopomorskich i mazowieckich.

Przede wszystkim trzeba zajrzeć do Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (dawna Fara). Wspinaczka na taras widokowy znajdujący się na wieży jest dosyć ciężka (powiedziałbym, że dla zwykłego turysty nawet ekstremalnie). Najpierw idzie się krętymi wąskimi schodami, a następnie wchodzi po bardzo stromych schodach na samą górę. Nie zalecam zabierania na tę wspinaczkę małych dzieci (do 10 roku życia) i … szpilek. Widok zrekompensuje jednak nam te wszystkie trudy. Wow !

Na zwiedzanie miasta warto poświęcić co najmniej godzinę. Zachowało się tutaj pięć (spośród aż siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, a także renesansowy ratusz i wiele kamienic z XVIII-XIX w. Tutaj można dosłownie dotknąć historii.

Chełmno to miejsce naprawdę magiczne i wyjątkowe. Polecam.

Zobacz także:

Zamek w Świeciu nad Wisłą

+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź