Chęciny – zamek w Chęcinach

Główna  /  Polska  /  świętokrzyskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

zamekcheciny.pl
Góra Zamkowa, Chęciny
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: Po dwuletniej renowacji zamek w 2015 r. został ponownie otwarty dla turystów. W sezonie otwarty jest w godzinach 9-19. Cena biletu wstępu to 12 zł.

Dojazd: Zamek znajduje się na wzgórzu górującym nad miasteczkiem Chęciny, które położone jest tuż przy węźle komunikacyjnym na drodze S7. Wystarczy zjechać do miasteczka i kierować się główną drogą do parkingów (droga na Jędrzejów).

Zamek królewski w Chęcinach to jeden z najznamienitszych dawnych polskich zamków. Wznosi się na stokach Góry Zamkowej. Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Świętokrzyskiego.

Na bazie istniejących dokumentów przypuszcza się, iż budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII w. Na pewno zamek istniał w 1306 r., kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej cofnął ów przywilej przejmując tym samym warownię.

Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Przeniósł tu z Małogoszcza administrację rozległych posiadłości książęcych. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Właśnie z tego miejsca w 1331 r. wyruszono na bitwę pod Płowcami. W 1318 r. ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej (zabezpieczając go przed Krzyżakami).

Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę znacznie go rozbudowując. Między innymi w tym czasie zostały podwyższone kamienne wieże.

W XVI w. zamek zaczął podupadać. W 1588 r. sejm zarządził przeniesienie ksiąg ziemskich z warowni do położonego u jej podnóża chęcińskiego kościoła. W 1607 r., w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego fortyfikacje zostały zniszczone, a zabudowania spalone. Zamek na krótko odzyskał dawną świetność po przebudowie zainicjowanej przez starostę chęcińskiego, Stanisława Branickiego. Jednak już w latach 1655–1657, jak wiele innych zamków, został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 r. kolejna okupacja szwedzka. Wtedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy.

Przez następne stulecia średniowieczne mury stanowiły głównie darmowe źródło materiału budowlanego dla miejscowych wieśniaków. Podczas I wojny światowej ucierpiała jedna z wież, wykorzystywana przez Rosjan jako punkt obserwacyjny.

Po II Wojnie Światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy. W latach 2013-2014 zamek został wyremontowany z funduszy europejskich.

Zamek ten uważam za jeden z najciekawszych polskich ruin i zdecydowanie polecam jego zwiedzanie. Z wieży zamkowej rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Po remoncie uporządkowano dziedziniec i pojawiły się nowe atrakcje, które spodobają się zwłaszcza dzieciom: strzelanie z łuku czy możliwość przymierzenia hełmów rycerskich.

Zobacz także:

Zamek Krzyżtopór • Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź