Chateau de Guedelon, Burgundia. Jak buduje się średniowieczny zamek

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

guedelon.fr
Chantier Médiéval de Guédelon, D955 89520 Treigny
Wyznacz trasę →

Jak buduje się w XXI w. średniowieczny zamek można zobaczyć w miejscowości Treigny w Burgundii. Tam właśnie od 1997 r. powstaje według starych planów Chateau de Guédelon.

Pomysłodawcą jest Michel Guyot, który wraz z bratem Jacques’ od 1979 r. jest właścicielem innego zamku – Saint Fargeau. Po jego odrestaurowaniu wpadł z pozoru na bardzo szalony pomysł, aby zbudować kolejny zamek.

Pomysł narodził się, kiedy to archeologowie prowadzący prace na zamku St. Fargeau przedstawili rezultaty swoich prac i badań nad średniowiecznymi technikami budowy.

Innowacyjność budowy de Guedelon polega na wykorzystywaniu wyłącznie średniowiecznych metod. Nie używa się żadnych współczesnych narzędzi. Nie wszystkie sekrety dawnych budowniczych i rzemieślników przetrwały do naszych czasów. Dlatego ekipa budowlana pracuje często metodą prób i błędów, aby znaleźć rozwiązania dla pojawiających się problemów. Przynosi to odpowiedzi na wiele pytań dotyczących średniowiecza i stanowi nieocenioną pomoc dla naukowców.

Właściciel pozyskuje część funduszy na budowę dzięki odwiedzającym to miejsce i płacącym za bilety wstępu turystom. Budowa ruszyła w 1997 r. (trwa zatem już 16 lat). Przewidywany czas zakończenia to 2030 r.

Mnie też się marzy taka atrakcja w Polsce…

Zwiedzanie: Tą oryginalną atrakcję turystyczną można zwiedzać w sezonie (marzec – listopad) od godz. 10.00 do zmroku. Bilet wstępu kosztuje 10 € (ulgowy 8,50 €, dzieci do lat 5 – gratis).

+Galeria
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź