Bytów – zamek książąt pomorskich

Główna  /  Polska  /  pomorskie  /  Obecna strona
×Szczegóły

hotelwzamku.pl
Zamkowa 2, 77-100 Bytów
Wyznacz trasę →

Zwiedzanie: W zamku znajduje się dziś hotel. Można bezpłatnie wejść jedynie na teren dziedzińca zamkowego.

Dojazd: Zamek znajduje się w centrum Bytowa, przy drodze krajowej nr 20. Parking pod zamkiem płatny – samochody osobowe 4 zł/godz.

Zamek w Bytowie to największa atrakcja turystyczna tego małego pomorskiego miasta. Poza tym możemy przejść się wyremontowanymi uliczkami Starego Miasta, co w wolnej chwili polecam.

Gotycki zamek zaczęli budować Krzyżacy w 1390 r. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49×70 metrów. W narożach stanęły 3 okrągłe i jedna kwadratowa wieża. Przy skrzydle północno-zachodnim powstał trzypiętrowy budynek mieszkalny, w którym znajdowały się takie pomieszczenia jak: refektarz, kaplica czy mieszkanie prokuratora. Na najwyższej kondygnacji mieściły się magazyny.

Zamek w 1410 r. został zajęty przez wojska Władysława Jagiełły, ale powrócił do Państwa zakonnego na mocy I pokoju toruńskiego.

Ponownie przeszedł w ręce polskie podczas wojny 13-letniej. Kazimierz Jagiellończyk oddał go jednak książętom pomorskim, którzy od tego czasu byli jego władcami do 1638 r. Wówczas zmarł ostatni z rodu Gryfitów i zamek na mocy porozumienia stał się siedzibą starosty polskiego.

Jak spora część zamków polskich uległ zniszczeniu podczas „potopu” szwedzkiego. Częściowo odremontowany w XIX w. pełnił funkcję więzienia. Ostatecznie odrestaurowano go dopiero w czasach PRL.

Dziś na zamku znajduje się hotel i restauracja oraz Muzeum, w którym można oglądać ekspozycje związane z Kaszubami. Szczerze powiedziawszy nie jestem zwolennikiem oglądania na zamkach wystaw dotyczących rybołówstwa czy pszczelarstwa i wydawanie pieniędzy na bilet uważam za zbędne. Ale jest to moja subiektywna uwaga.

+Galeria
+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź