Brzeg – zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Główna  /  Blog  /  Obecna strona
×Szczegóły

Właściwie jedyną godną uwagi atrakcją turystyczną podczas zwiedzania Brzegu jest wspaniały zamek, będący dawniej siedzibą książąt brzesko-legnickich.

Miasto (lokowane w 1245 r.) stanowiło ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny Śląska. Zamek powstał prawdopodobnie ok. 1300 r. Swoją świetność zawdzięcza księciu Ludwikowi I (1359-1389). On właśnie m.in. wybudował kolegiatę zamkową Św. Jadwigi (dziś południowy narożnik czworobocznego założenia).

Późno średniowieczne przekształcenia nie zmieniły już zasadniczo wyglądu zamku (czworoboczny zarys murów obronnych, kolegiata, czworoboczna Wieża Lwów, budynek mieszkalny). Zamek zmienił w istotny sposób swój wygląd po przebudowach Fryderyka II (1544-1560). Przebudowano wówczas skrzydło południowe, wzniesiono od strony Odry skrzydło wschodnie z zachowanymi do dziś renesansowymi salami. Powstał wówczas także budynek bramny z płaskorzeźbionymi popiersiami Piastów.

Arkadowy dziedziniec i dekoracja bramy zamkowej to wspaniały przykład architektury śląskiej. Po śmierci ostatniego z Piastów śląskich Jerzego Wilhelma miasto i zamek przeszły w ręce Habsburgów, a następnie po bitwie pod Małujowicami (1741 r.) w ręce Prusaków. Zamek przechodził wówczas ciężkie czasy, niszczał coraz bardziej.

Na początku XX w. wykwaterowano z zamku magazyny wojskowe i rozpoczęto jego renowację. Prowadzono ją dalej po zniszczeniach II Wojny Światowej.

Ciekawy zamek do zwiedzania, polecam. Jest to właściwie niestety, jedyna atrakcja Brzegu.

Źródło: L.Kajzer i inni, Leksykon zamków polskich,Warszawa 2003, s.113-116. Informacje własne.

+Meta

Napisane: 2 lipca 2013

Autor: admin

Kategoria : Blog

Tags: , , ,

+Komentarze

Zostaw odpowiedź