Bąkowa Góra – zamek, dwór, ruina

Główna  /  Polska  /  łódzkie  /  Obecna strona
×Szczegóły

Zwiedzanie: Tablica informuje, że teren jest własnością prywatną i wstęp po uzgodnieniu w recepcji pobliskiego dworku,, ale jest spora szansa wejścia na „gapę”. Ruiny można oglądać tylko z zewnątrz.

Dojazd: W Bąkowej Górze należy skręcić w prawo (jadąc od strony Sulejowa) przy remizie strażackiej. Następnie wąską asfaltową drogą podjechać pod górę i tam skręcić w lewo. Po przejechaniu ok. 200 m jest parking (jest informacja, że płatny, ale cen i zbierającego opłaty nie znalazłem). W razie odnalezienia się parkingowego samochód za darmo można zostawić kilkaset metrów wcześniej.

Do czasu usypania przez kopalnię Bełchatów góry Kamieńsk, Bąkowa Góra szczyciła się mianem najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego. Do dziś szczyci się zaś pozostałościami strażnicy rycerskiej.

Ruiny zameczku, wznoszą się na szczycie góry pośrodku małej sennej wsi. Łatwo je przegapić, nie ma bowiem przy drodze żadnej informacji o zabytku. Przejeżdżając jednak tamtędy warto na chwilkę się zatrzymać bowiem ruiny są bardzo malownicze i zachowały się w dobrym stanie.

Zameczek został wzniesiony w poł. XV w. na planie prostokąta (14×30 m) najprawdopodobniej z inicjatywy Zbigniewa Bąka juniora, syna jednego z najbardziej zasłużonych sług Władysława Jagiełły.

Po śmierci fundatora zamek (dwór obronny?) przeszedł w ręce Łaskich, a następnie Małachowskich. Następnie przebudowany zyskał renesansowe zdobienia. W XVIII w. został opuszczony i popadł w ruinę.

Ruiny można oglądać jedynie z zewnątrz. Należy jednak uważać, ponieważ teren jest własnością prywatną. Na tablicy informacyjnej podane jest, że wstęp należy uzgodnić w recepcji znajdującego się nieopodal dworku. Kiedy ja tam byłem wszystko było pozamykane na cztery spusty, więc wszedłem na gapę. A ponieważ piszę te słowa, więc jest to najlepszy dowód, że można również wrócić cało z tej wyprawy…

+Podobne
+Meta
+Komentarze

Zostaw odpowiedź